AKTUALNOŚCI       O NAS       GALERIE       KONTAKT       NAPISZ DO NAS       LINKI       English Version

<< Powrót
Wędrowny Uniwersytet Tradycji
Celem Wędrownego Uniwersytetu Tradycji jest wypracowanie modelu edukacji nieformalnej w zakresie poznawania lokalnej kultury tradycyjnej przy wykorzystaniu współczesnych środków wyrazu artystycznego.

W ramach zajęć uczestnicy prowadzą wywiady ze starszymi mieszkańcami regionu dotyczące lokalnej historii, dawnych praktyk kulturowych, zwyczajów, obrzędów, legend, strojów itp.; biorą udział w spotkaniach ze znakomitymi miejscowymi muzykantami, śpiewaczkami i tancerzami. Wiedza i umiejętności nabyte w trakcie spotkań ze starszym pokoleniem są podstawą działań warsztatowych wykorzystujących różnorodne techniki artystyczne – m.in. fotografię, film, dizajn, happening czy muzykę. W efekcie każdego cyklu warsztatowego powstają nowe dzieła, opowiadające w różny sposób o lokalnej kulturze.

Dotychczas odbyły się m.in. warsztaty fotografii otworkowej, próby eksperymentalnej uniwersyteckiej orkiestry, zajęcia filmowe i warsztaty rękodzieła. Wszystkim tym wydarzeniom towarzyszyła lokalna muzyka – wykonywana na żywo przez miejscowych muzykantów i śpiewaczki oraz ich uczniów prowadzących warsztaty. Również uczestnicy zajęć, młodzi studenci Uniwersytetu, sięgali po instrumenty (bębenek, basy) i uczyli się na nich grać pod okiem doświadczonych muzykantów. W ten sposób odkrywali i nadal odkrywają bogate dziedzictwo muzyczne swoich okolic.

Działania projektowe prowadzone są we współpracy z lokalnymi szkołami, które promują wydarzenia i włączają system indeksów Wędrownego Uniwersytetu Tradycji w proces edukacji formalnej. Studiowanie wieńczyć będzie otrzymanie oficjalnego dyplomu potwierdzającego wiedzę i umiejętności nabyte w trakcie działań projektowych. Intencją organizatorów jest, by działania w ramach Wędrownego Uniwersytetu Tradycji były pretekstem do odkrywania nowych obszarów kultury, a także przyczynkiem do zwiększenia osobistych szans na drodze edukacji formalnej młodych uczestników.

Projekt finansowany jest przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Fundację PZU. Partnerami w projekcie są Zespół Szkół Ogólnokształcących w Rusinowie oraz Publiczne Gimnazjum w Potworowie.

Wszystkich chętnych zapraszamy na najbliższe zajęcia rękodzieła, warsztaty fotografii (budowa tzw. „aparatów otworkowych”) oraz gry na instrumentach, które odbędą się w dniach 12, 19-20 oraz 26-27 października w Gałkach Rusinowskich i Krzesławicach.

Szczegółowe informacje na stronie: www.wut.art.pl

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć oraz filmów, które powstały podczas warsztatów wideo „Kroniki kajockie”:
kanał filmowy WUT: www.youtube.com/channel/UCgQgFMe4EpVrxFJWd4tp51Q
Warsztaty w Gałkach Rusinowskich:
www.youtube.com/watch?v=plT24qF-qzA
Warsztaty w Przystałowicach Małych
www.youtube.com/watch?v=lHv_G-PHdhE
www.youtube.com/watch?v=QG1bjU2Z0cI

Facebook
https://www.facebook.com/WedrownyUniwersytetTradycji/photos_albums

<< Powrót