AKTUALNOŚCI       O NAS       GALERIE       KONTAKT       NAPISZ DO NAS       LINKI       English Version

<< Powrót
Wielki Finał Wędrownego Uniwersytetu Tradycji
Wielki Finał Wędrownego Uniwersytetu Tradycji

W dniach 23-24 maja 2014 roku na terenie gmin Rusinów i Potworów odbyło się uroczyste zakończenie projektu „Wędrowny Uniwersytet Tradycji” prowadzonego przez Tratwę oraz animatorów i pasjonatów muzyki tradycyjnej z całej Polski. Projekt realizowany był z dziećmi i młodzieżą z południowego Mazowsza.

Celem Wędrownego Uniwersytetu Tradycji było wypracowanie modelu edukacji nieformalnej w zakresie poznawania lokalnej kultury tradycyjnej przy wykorzystaniu współczesnych środków wyrazu artystycznego. Działania te miały przyczynić się do podtrzymania ciągłości lokalnych tradycji poprzez inicjację i wspieranie procesu odkrywania i poznawania bogactw miejscowej kultury przez dzieci i młodzież.

W trakcie półtorarocznych cyklicznych zajęć młodzi studenci prowadzili wywiady ze starszymi mieszkańcami regionu dotyczącymi lokalnej historii, dawnych praktyk kulturowych, zwyczajów, obrzędów, legend, strojów itp.; brali udział w spotkaniach z miejscowymi muzykantami, śpiewaczkami i tancerzami. Wiedza i umiejętności nabyte w trakcie spotkań ze starszym pokoleniem były podstawą działań warsztatowych wykorzystujących różnorodne techniki artystyczne – m.in. fotografię, film, dizajn, rękodzieło, sztuki plastyczne, happening czy muzykę. W efekcie każdego cyklu warsztatowego powstały nowe dzieła opowiadające w różny sposób o lokalnej kulturze. Wszystkim warsztatom i wydarzeniom projektowym towarzyszyła lokalna muzyka tradycyjna – wykonywana na żywo przez miejscowych muzykantów i śpiewaczki oraz ich uczniów prowadzących warsztaty.

23 maja w szkołach podstawowych i gimnazjalnych w Rusinowie, Nieznamierowicach i Potworowie odbyła się prezentacja efektów prac warsztatowych oraz uroczyste rozdanie dyplomów Wędrownego Uniwersytetu Tradycji potwierdzających wiedzę i umiejętności nabyte przez studentów w trakcie działań projektowych. Dyplomy, wedle przyjętego założenia współpracy ze szkołami, mają mieć wpływ na końcowe oceny w procesie edukacji formalnej młodych uczestników projektu.

24 maja w Przystałowicach Małych w gminie Rusinów odbył się uroczysty Piknik Rodzinny z udziałem studentów, prowadzących i Mistrzów Wędrownego Uniwersytetu Tradycji; ich rodzin, lokalnych twórców ludowych, wolontariuszy oraz zaproszonych gości. W trakcie pikniku odbyła się prezentacja wszystkich efektów prac warsztatowych; gry, tańce i zabawy przy tradycyjnej muzyce granej na żywo oraz liczne konkursy dotyczące wiedzy i umiejętności nabytych w trakcie projektu m.in. grania na instrumentach, tańca, śpiewu oraz znajomości lokalnej kultury.
Projekt sfinansowany został przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Fundację PZU. Partnerami w projekcie były: Zespół Szkół Ogólnokształcących w Rusinowie, Publiczna Szkoła Podstawowa w Nieznamierowicach, Publiczna Szkoła Podstawowa oraz Publiczne Gimnazjum w Potworowie.

Nasza organizacja oraz Rada Wędrownego Uniwersytetu Tradycji pragną podziękować wszystkim młodym uczestnikom projektu i wolontariuszom, Mistrzom – lokalnym twórcom ludowym, darczyńcom, współpracującym szkołom oraz innym partnerom, organizacjom i osobom, które wspierały działania projektowe.
Więcej informacji na temat projektu „Wędrowny Uniwersytet Tradycji” można znaleźć na stronie internetowej www.wut.art.pl .

<< Powrót