AKTUALNOŚCI       O NAS       GALERIE       KONTAKT       NAPISZ DO NAS       LINKI       English Version

<< Powrót
Projekt TU i TERAZ
Głównym celem projektu jest stworzenie spektaklu teatralnego, który skonfrontuje różne środowiska społeczne i pokolenia.

Punktem wyjściowym jest historia z książki Martin’a Crimpt’a - "Attempts on her life" ("Próby z jej życia"). Tekst z tej książki jest opracowany przez reżysera a ostateczna wersja jest zależna od kreatywności zespołu i intensywności pracy. Muzyka, scenografia, akcja tworzona jest sukcesywnie na przestrzeni trwania projektu. Systematyczna praca teatralna dla młodych aktorów jest próbą podjęcia dialogu z rzeczywistością, która ich otacza. Poruszane w spektaklu tematy dotykają bezpośrednio sfery życia młodych ludzi. Przygotowywany spektakl nie daje jasnych odpowiedzi „jak żyć?” zarówno dla widza jak i aktorów. Nie podejmuje wskazania oczywistości i praw, jakimi w życiu się kierujemy. Przedstawia nam świat takim, jaki jest – skomplikowany, brutalny, ucieczkowy, a z drugiej strony, pełen nadziei i wyczekiwania na lepsze jutro - marzenia w zderzeniu z rzeczywistością. Jest to opowieść o ludziach, którzy próbują przeciwstawić się pędzącemu cały czas naprzód światu. Nie zgadzają się z systemem zastanym na tym świecie. Jest to historia o możliwości wyboru człowieka stojącego na krawędzi z torbą pełną kamieni, którą każdy z nas nosi. Dla jednych to ciężar pokuty dla drugich to obciążenie przy skoku w przepaść. I nie wiadomo czy to Oni są zagubieni i niezrozumiani, czy My nie chcemy ich odnaleźć i zrozumieć.

Praca nad projektem toczy się pod kierunkiem Przemysława Wasilkowskiego absolwenta łódzkiej Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej. W latach 1994 - 1999 odbywał staż w Workcenter Jerzego Grotowskiego w Pontederze. Był ostatnim polskim uczeniem Jerzego Grotowskiego.
„Praca w Workcenter miała charakter laboratoryjny i odbywała się pod kierunkiem Jerzego Grotowskiego oraz Tomasa Richardsa – jego długoletniego współpracownika. Zespół tworzyła grupa młodych artystów z całego świata; zajęcia odbywały się przez sześć dni w tygodniu i trwały 8-10 godzin dziennie (a często dłużej). Jako członek zespołu uczestniczyłem w zajęciach – Trening artystyczny aktora, a przede wszystkim w stricte twórczym procesie pracy Workcenter, którego ukoronowaniem była zamknięta struktura performatywna o nazwie Akcja”.
Od 1999 jako asystent Michała Pawlickiego prowadził zajęcia ze studentami swojej macierzystej uczelni (PWST w Łodzi). Od maja 1999 roku poprowadził również cykl spotkań – staży (w Polsce i za granicą), który roboczo nazywały się – Źródło Ruchu.
Przemysław Wasilikowski pracuje na dwóch poziomach, jak sam mówi: „naucza i idzie swoją
własną drogą indywidualnego rozwoju aktorskiego”. Na tradycyjnej scenie zajmuje się aktorstwem, reżyserią i ruchem scenicznym. Wielokrotnie jako aktora (monodram Lament Doktoris Fausti) i reżysera (praca z grupą młodych osób nad spektaklem) gościliśmy go w Olsztynie. Obecnie Przemysław Wasilkowski jest aktorem Teatru Nowego w Łodzi.

Projekt TU i TERAZ jest kontynuacją pracy zaczętej przez Przemysława Wasilkowskiego w 2000 roku z grupa młodych ludzi w Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych. Teraźniejsza, dziesięcioosobowa grupa „HCW Projekt”, pochodzi z Braniewa, Reszla, Olsztyna i Warszawy. Cześć osób uczestniczyła już w pracy z Przemkiem Wasilkowskim w 2000 roku. Większość uczestników projektu pracowała już w obszarze teatru, tańca i śpiewu.
Powstały spektakl będzie pokazywany publicznie.

<< Powrót