AKTUALNOŚCI       O NAS       GALERIE       KONTAKT       NAPISZ DO NAS       LINKI       English Version

<< Powrót
SERCE DZWONU - zapraszamy do udziału w projekcie.

"... pomnij iż w ruch serce dzwonu może wprawić litylko wytrwała praca i niezłomność serca w pociąganiu za sznur. Jeśliś jednak leniwy a duch twój innych pożąda rozkoszy, trzymaj się z dala!” - fragment XVII wiecznej instrukcji dla dzwonników.

Stowarzyszenie Tratwa, z początkiem marca 2009, rozpoczyna realizację projektu „Serce Dzwonu”. Pierwsze dwa etapy tego przedsięwzięcia, realizowane we współpracy z Knyszyńskim Ośrodkiem Kultury oraz Centrum Edukacji i Inicjatyw Kluturalnych w Olsztynie, w całości poświęcone będą tradycjom pieśniowym Podlasia. Do udziału w projekcie zapraszamy wszystkich którym nieobce są cytowane powyżej starodawne nauki dzwonników. Plan działań projektu w marcu i kwietniu 2009 przedstawia się następująco:

I. Pieśni Wielkiego Postu
Główną osią pierwszego etapu projektu są wielkopostne pieśni Podlasia i związany z nimi starodawny, dziś już zanikający, zwyczaj zgromadzeń śpiewaczych. Celem naszym jest doprowadzenie do takiego właśnie zgromadzenia, które skupiłoby podlaskich śpiewaków i nas – mieszkańców globalnej wioski w dziele wspólnego śpiewania starodawnych wersetów o tematach ostatecznych i zbawieniu człowieka nieodzownych. Dla osiągnięcia zamierzonego celu zamierzamy przedsięwziąć następującą procedurę:
· W dniach 6 – 8 marca odbędzie się w Olsztynie spotkanie warsztatowe poświęcone tradycyjnym pieśniom wielkopostnym Podlasia, specyfice tradycyjnego śpiewania, oraz zawiłej problematyce współbrzmienia.
· Tydzień później, w Knyszynie – bijącym sercu Podlasia, odbędzie się druga cześć warsztatu. Tym razem obok regularnych zajęć warsztatowych prowadzonych w ciągu dnia, popołudniami uczestnicy będą mieli okazję skonfrontować swoje umiejętności podczas spotkań warsztatowych z wiejskimi śpiewakami. Finałem warsztatów będzie Zgromadzenie Śpiewacze w kościele, czy kapliczce – miejscu, w którym niegdyś ludzie gromadzili się również po to, by wspólnie śpiewać.

II. Akcja Konopielkowa
Ten etap projektu poświęcony jest tradycji męskiego kolędowania wiosennego.
W tradycji podlaskiej kolędy wiosenne zwane Konopielkami śpiewane były na podwórzach gospodarstw tylko raz w roku, a dokładnie w ciągu jednej nocy - od zachodu słońca w niedzielę wielkanocną do wschodu słońca w poniedziałek. Konopielki śpiewały kawalerskie "kompanie", które podczas kolędowania zbierały jajka, kiełbasę, wódkę, dzięki którym po południu w poniedziałek wielkanocny wyprawiano zabawę. Tradycja ta zdaniem etnomuzykologów zaginęła na Podlasiu na poczatku lat 60 tych. Mimo to w 2008 roku udało nam się namówić „kawalerów” wsi Guzy (gmina Knyszyn) by przypomnieli sobie ten piękny zwyczaj i w ten właśnie sposób wspólnie przeprowadziliśmy pierwsze od prawie półwiecza kolędowanie wiosenne na Podlasiu. W tym roku panowie z Guzów pójdą kolędować sami, a naszym celem jest “odkurzenie” tego obrządku w kolejnej wsi Podlasia. Planowana procedura, która zaprowadzi nas do tego celu przedstawia się następująco:
· W dniach 27 – 29 Marca w Olsztynie odbędzie się warsztat poświęcony pieśniom Konopielkowym, na który zapraszamy wyłącznie panów. Uczestnicy poznają pieśni, otrzymają garść faktów z zakresu kolędniczej teorii, oraz dowiedzą się jak można śpiewać na zimnie przez 6 godzin bez przerwy i nie stracić głosu.
· W tydzień później w Knyszynie odbędzie się kontynuacja warsztatu. Obok pracy warsztatowej prowadzonej w ciągu dnia ważnym elementem zajęć będą wieczorne spotkania robocze z wiejskimi śpiewakami przygotowujące do kolędowania.
· W nocy z Niedzieli na Poniedziałek podczas obchodów świąt Wielkiej Nocy odbędzie się wspólne wielogodzinne kolędowanie w jednej z podlaskich wiosek. Po południu w Poniedziałek Wielkanocny w tej samej wsi odbędzie się zabawa taneczna finalizująca przedsięwzięcie.

Harmonogram działań i uwagi organizacyjne

1. Warsztaty wielkopostne w Olsztynie. Termin: 06 (piątek od godz. 18) – 08 (niedziela do godz. 20) III 2009. Miejsce: Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych (ul. Parkowa 1) sala nr 48. Tych, którzy nie mogą wziąć udziału w całym warsztacie zapraszamy w sobotę i niedzielę o godz. 18 na otwarte spotkania śpiewacze. Istnieje możliwość zarezerwowania noclegów w Ceiku w cenie 25/osoby za noc.
2. Warsztaty wielkopostne na Podlasiu. Termin: 12 (czwartek – należy dotrzeć wieczorem) – 15 (niedziela do godz. 14) III 2009. Miejsce: Knyszyński Ośrodek Kultury. Nocleg na miejscu - należy wziąć śpiwór i karimatę, jest dostęp do kuchni (jedzonko we własnym zakresie).
3. Warsztaty konopielkowe w Olsztynie. Termin: 27 (piątek od godz. 18) – 29 (niedziela do godz. 20) III 2009, (Ceik, sala 48), Istnieje możliwość zarezerwowania noclegów w Ceiku w cenie 25/osoby za noc.
4. Warsztaty konopielkowe na Podlasiu. Termin: 02 (czwartek – należy dotrzeć wieczorem) – 05 (niedziela do godz. 14) IV 2009, (Knyszyński Ośrodek Kultury). Nocleg na miejscu - należy wziąć śpiwór i karimatę, jest dostęp do kuchni (jedzonko we własnym zakresie).
5. Kolędowanie Wielkanocne. Termin: 12 (niedziela – należy dotrzeć do godz. 16) -13 (do wieczora) IV 2009. Miejsce: gdzieś w gminie Knyszyn.

Warsztaty i pozostałe opisane działania będą prowadzone przez liderów i współpracowników Stowarzyszenia Tratwa. Udział, w każdym z warsztatów, wynosi 30 zł/os. Fundusz ten zostanie przeznaczony na pokrycie kosztów organizacyjnych i transportu podczas działań na Podlasiu. Na zgłoszenia i zapytania czekamy do 04.III.09. Kontakt: keselycia@gmail.com tel: 601634547.

Współorganizatorzy: Knyszyński Ośrodek Kultury, Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych w Olsztynie.

Projekt współfinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

<< Powrót