AKTUALNOŚCI       O NAS       GALERIE       KONTAKT       NAPISZ DO NAS       LINKI       English Version

<< Powrót
Ferie zimowe z Wędrownym Uniwersytetem Tradycji

Ferie zimowe z Wędrownym Uniwersytetem Tradycji

W lutym rozpoczyna się kolejny cykl zajęć w ramach edukacyjnego programu Wędrowny Uniwersytet Tradycji, prowadzonego przez Stowarzyszenie „Tratwa” i realizowanego z dziećmi i młodzieżą na terenie gmin Rusinów i Potworów na południowym Mazowszu. Zajęcia odbywać się będą podczas ferii zimowych dniach 17.02–02.03.2014 r. w budynkach szkół w Nieznamierowicach i Potworowie.
W ramach ferii odbędą się:
• „Przewodnik Kajocki” – warsztaty dotyczące zbierania i archiwizowania historii oraz pamiątek rodzinnych, tworzenia map i multimedialnych przewodników swoich miejscowości;
• „Kusoki” – twórcza rekonstrukcja i realizacja zwyczaju praktykowanego niegdyś na Mazowszu na koniec karnawału. W ramach przygotowań uczestnicy ferii wezmą udział w warsztatach teatralnych, instrumentalnych, a także śpiewu i tańca.
Zajęcia podczas ferii są otwarte dla wszystkich chętnych, a udział w nich jest bezpłatny.
Ideą Wędrownego Uniwersytetu Tradycji jest włączenie młodych mieszkańców obu gmin do praktycznych, innowacyjnych i twórczych działań na rzecz zachowania i popularyzacji rodzimych tradycji kulturowych. Celem programu jest wypracowanie modelu edukacji nieformalnej w zakresie poznawania lokalnej kultury tradycyjnej przy wykorzystaniu współczesnych środków wyrazu artystycznego.
Działania projektowe prowadzone są we współpracy z lokalnymi szkołami, które promują wydarzenia i włączają system indeksów Wędrownego Uniwersytetu Tradycji w proces edukacji formalnej. Studiowanie wieńczyć będzie otrzymanie oficjalnego dyplomu potwierdzającego wiedzę i umiejętności nabyte w trakcie działań projektowych. Intencją organizatorów jest, by działania w ramach Wędrownego Uniwersytetu Tradycji były pretekstem do odkrywania nowych obszarów kultury, a także stały się przyczynkiem do zwiększenia osobistych szans na drodze edukacji formalnej młodych uczestników.
Program finansowany jest przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Fundację PZU. Partnerami w projekcie są Zespół Szkół Ogólnokształcących w Rusinowie, Publiczna Szkoła Podstawowa w Nieznamierowicach oraz Publiczna Szkoła Podstawowa i Publiczne Gimnazjum w Potworowie.
Szczegółowe informacje oraz relacje z dotychczasowych zajęć na stronach:
www.wut.art.pl
www.youtube.com/channel/UCgQgFMe4EpVrxFJWd4tp51Q

<< Powrót