AKTUALNOŚCI       O NAS       GALERIE       KONTAKT       NAPISZ DO NAS       LINKI       English Version

<< Powrót
Spektakl w Skomacku Wielkim

Mieszkańcy Skomacka Wielkiego*, Stowarzyszenie „Tratwa”, Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych w Olsztynie oraz Urząd Gminy w Starych Juchach zapraszają szanownych gości na:

„Wzdłuż jezior Skomacka…”
– trzydniowa akcja teatralna zakończona pokazem spektaklu NUE.

19.08. (czwartek)
- 11.00 – 13.00 – zabawy teatralne dla dzieci, młodzieży, dorosłych (plac przed Spichlerzem);
- 15.00 – 19.00 – otwarta dla publiczności próba do spektaklu NUE, z możliwością aktywnego udziału w próbie (plac przed Spichlerzem);
- 19.00 – 21.00 – wspólne spotkanie wszystkich uczestników i rozmowa o kulturze i teatrze japońskim (Świetlica w Remizie).

20.08. (piątek)
- 11.00 – 14.00 – zabawy i improwizacje teatralne dla wszystkich chętnych połączone z otwartą próbą do spektaklu (plac przed Spichlerzem);
- 16.00 – 19.00 – otwarta próba do spektaklu NUE (plac przed Spichlerzem);
- 19.00 – 20.00 – projekcja filmowa spektaklu NUE, wykonywanego przez aktorów japońskich (plac przed Spichlerzem);
- 20.00 – 21.00 – wspólne spotkanie wszystkich uczestników i rozmowa o japońskich samurajach i demonach (Świetlica).

21.08. (sobota)
- 11.00 – 15.00 – zabawy teatralne dla wszystkich chętnych, zakończone wspólną improwizacją teatralną (plac przed Spichlerzem);
- 21.00 – 22.00 – pokaz spektaklu NUE (plac przed Spichlerzem).

*Skomack Wielki, powiat ełcki.

Spektakl NUE zainspirowany jest klasyczną, japońską sztuką teatralną o tym samym tytule autorstwa Zeamiego. Fabuła sztuki jest bardzo prosta: oto wędrowny mnich trafia do małej nadmorskiej wioski. Nie mając miejsca na nocleg postanawia, pod namową miejscowego wieśniaka, przenocować w osamotnionej świątyni. W środku nocy odwiedza go bardzo dziwny gość. Z pozoru wygląda jak rzeczny przewoźnik, ale jego zachowanie zdradza, że jest jakąś nieludzką istotą. W trakcie rozmowy okazuje się, że jest duchem chimery zwanej Nue, pokutującym za zło, które uczynił za życia. Opowiada mnichowi o tym w jaki sposób zginął i jak jego duch znalazł się w tej zapomnianej przez Boga i ludzi wiosce. Po czym znika.

Po dniu, w trakcie którego mnich dowiaduje się od miejscowego wieśniaka szczegółów całej historii, nastaje kolejna noc. Duch Nue pojawia się po raz kolejny, ale już w swojej prawdziwej, przerażającej postaci. Wykrzykuje swój ból i rozpacz, jego zniewolona dusza nie może zaznać spokoju i nie może wyzwolić się z ziemskiego przywiązania. Tylko czyjaś szczera modlitwa w jego intencji może to zmienić. Pełen miłosierdzia i litości mnich spełnia jego prośbę i Nue zostaje wyzwolony od ziemskiego przywiązania.

Dlaczego japońska historia o zniewolonym duchu w Skomackim Spichlerzu? Ponieważ Spichlerz nie zawsze służył do przechowywania zboża. W trakcie wojny jego przeznaczenie było znacznie inne, o czym świadczą kraty w oknach. Spichlerz przechowuje w sobie tajemnice cierpienia i rozpaczy więzionych w nim żołnierzy. Spichlerz jest miejscem zagubionych, zniewolonych duchów, które także proszą nas o pamięć i modlitwę. W miarę naszych możliwości staramy się to uczynić naszym spektaklem.

Przemysław Wasilkowski


Zrealizowano przy wsparciu finansowym Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego w ramach projektu "Pracownie Sztuki Społecznie Stosowanej".


<< Powrót