Leczenie uzależnienia od leków

Czym jest lekomania?

Lekomania to uzależnienie od przyjmowania różnego rodzaju leków.

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że farmaceutyki, choć stworzone po to, by leczyć pewne dolegliwości, posiadają szereg skutków ubocznych, a ich przyjmowanie może stać się niebezpiecznym nałogiem. W momencie, gdy stosowanie preparatów leczniczych staje się nawykiem bądź też wynika z wewnętrznego przymusu, a nie z powodów zdrowotnych, rozpoczyna się uzależnienie. Na takim etapie preparaty zamiast pomagać, rujnują zdrowie i pogarszają ogólny stan zdrowia pacjenta.

Najczęściej dochodzi do uzależnień od:

  • preparatów uspokajających, przeciwbólowych,
  • środków nasennych,
  • środków dopingujących
  • środków przeczyszczających.

Lekomanami stają się często również pacjenci cierpiący na depresję czy bezsenność, którzy zażywają preparaty psychotropowe.

Objawy nałogu:

Przede wszystkim osoba chora nie myśli już w ogóle o swoim organizmie, lecz o tym, by zapewnić sobie dawkę danej substancji.

Z tego też powodu na wizytach u lekarza robi wszystko, by ten wypisał pożądany farmaceutyk.

Zaczyna się wyolbrzymianie lub nawet wymyślanie objawów danej choroby, a więc okłamywanie specjalisty. Gdy uzależniony widzi, że lekarz nie jest skory do wypisania preparatu, może dojść do wymuszania – chory może twierdzić, że zgubił receptę i potrzebuje drugiej itp. Tego typu zachowania powinny zdecydowanie zwrócić uwagę lekarza czy rodziny.

Skutki lekomanii:

Przyjmowanie farmaceutyków nie pozostaje obojętne dla naszego organizmu. Każda tabletka oddziałuje w pewien sposób oraz posiada skutki uboczne. Jednymi z nich jest uzależnienie – nie tylko psychiczne, ale również fizyczne. Charakteryzuje się ono ciągłym przymusem dostarczania do swojego organizmu danego preparatu.

Najczęściej na początku powstaje zależność psychiczna, a później dopiero fizyczna.

Tak samo jak w przypadku innych środków uzależniających, przy próbie zmniejszenia dawki bądź zupełnego odstawienia preparatu występuje zespół abstynencyjny, przez który dla wielu osób uporanie się z nałogiem staje się niemożliwe.

Z powodu lekomanii pojawiają się też bardzo często problemy ze snem, zaburzenia czynności serca i inne problemy zdrowotne uniemożliwiające normalne funkcjonowanie. Do tego dochodzą trudności z koncentracją, pamięcią i ciągły niepokój.

Z czym wiąże się leczenie?

Odstawienie preparatów leczniczych w przypadku uzależnienia musi odbywać się stopniowo, ponieważ organizm jest za bardzo przyzwyczajony do przyjmowania pewnych substancji. Właśnie dlatego tak ważne jest to, by detoksykacja odbywała się pod kontrolą lekarską.

Mogą pojawić się drgawki, omamy, halucynacje – szczególnie podczas odstawiania popularnego preparatu Heminevrin często stosowanego przez alkoholików.

(Więcej o Heminevrinie w artykule.)

Terapia w ośrodku

Terapia w prywatnym ośrodku leczenia uzależnień Tratwa to jednocześnie pomoc medyczna i wsparcie psychoterapeutyczne.

Ośrodek zlokalizowany jest w malowniczej miejscowości Wisła, dzięki czemu chorzy pozostają w kontakcie z przyrodą. Pacjenci mają szansę wyciszyć się i tym samym poddać procesowi leczenia.