Leczenie uzależnienia od dopalaczy

Leczenie uzależnienia od dopalaczy

Tratwa to prywatny ośrodek terapeutyczny, który pomaga pokonać nałogi i odzyskać kontrolę nad własnym życiem.

Jedną z naszych specjalności jest leczenie uzależnień od dopalaczy.


Dopalacze są bardzo łatwo dostępne, dlatego chętnie sięgają po nie coraz młodsze osoby. Jednocześnie, zawierają szereg szkodliwych substancji roślinnych i syntetycznych, które silnie uzależniają fizycznie oraz psychicznie. Przyjmowanie dopalaczy powoduje spustoszenie w organizmie, może prowadzić do zaburzeń pracy narządów wewnętrznych. Silne uzależnienie sprawia, że odstawienie środków psychoaktywnych przestaje być możliwe, a dopalacze stają się najważniejsze. Uzależniony skupia się wyłącznie na ich zdobywaniu, zaniedbuje naukę lub karierę zawodową, kontrakty z bliskimi, zainteresowania i codzienne obowiązki. Nieznane substancje mogą doprowadzić do zatrucia dopalaczami. Jego skutkiem bywa zawał serca, udar mózgu, śpiączka lub śmierć.

W przypadku, gdy po odstawieniu dopalaczy pojawiają się objawy zespołu abstynencyjnego, samodzielne pokonanie nałogu przestaje być możliwe. Niezbędny jest wtedy detoks i profesjonalne leczenie w ośrodku terapeutycznym.

Tratwa zapewnia prywatne leczenie uzależnień od dopalaczy. Prowadzimy 2-tygodniowe turnusy motywacyjne oraz terapię stacjonarną (4 lub 8-12 tygodni), które pozwalają poznać podłoże uzależnienia i wygrać walkę z dopalaczami.

Czym jest uzależnienie od dopalaczy?

Dopalaczami potocznie określa się substancje chemiczne i ich mieszanki, które wykazują działanie psychoaktywne. Na rynku dostępne są zarówno dopalacze naturalne (roślinne), jak i syntetyczne.

Dopalacze oddziałują na ośrodkowy układ nerwowy, wywołują silne skutki (m.in. relaksujące, stymulujące, euforyzujące, energetyzujące, halucynogenne, psychodeliczne) i uzależniają. To sprawia, że po ich odstawieniu pojawiają się efekty zespołu abstynencyjnego (m.in. drgawki, pocenie, lęki, kołatanie serca, stany depresyjne, drastyczne skoki ciśnienia tętniczego).

Uzależnienie od dopalaczy jest tak niebezpieczne, ponieważ cały czas na rynku pojawiają się nowe substancje oraz ich połączenia, których działanie nie jest do końca znane (substancje nie znajdują się na oficjalnej liście kontrolowanej przepisami ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii). Sprzedawcy nie podają składu chemicznego poszczególnych środków – dopalacze najczęściej są promowane jako przedmioty kolekcjonerskie (np. talizmany, amulety, kadzidełka, świeczki), odświeżacze powietrza, nawozy do roślin!

Ciągłe zmiany składu chemicznego pozwalają nie tylko omijać zakazy sprzedaży (substancje wpisywane na listę środków zakazanych zamieniane są na substytuty o podobnym działaniu), ale także sprawiają trudności w leczeniu.

Objawy uzależnienia od dopalaczy

U osób sięgających po dopalacze pojawiają się charakterystyczne objawy w wyglądzie zewnętrznym oraz zachowaniu.

Objawy w wyglądzie mogące świadczyć o uzależnieniu od dopalaczy to:

  • blada lub ziemista cera,
  • nagłe chudnięcie,
  • owrzodzenie okolic nosa,
  • przekrwione oczy,
  • rozszerzone lub zwężone źrenice,
  • zaniedbania w codziennej higienie,
  • pogorszenie stanu uzębienia.

Najczęstsze objawy w zachowaniu:

  • wahania nastrojów (do euforii do stanów depresyjnych),
  • odsuwanie się od rodziny i przyjaciół,
  • zmiana dotychczasowych nawyków,
  • nieuzasadniona złość i napady agresji,
  • pogorszenie mowy (bełkotliwość),
  • porzucenie dotychczasowego hobby,
  • pojawienie się problemów finansowych (np. sprzedaż ulubionych przedmiotów, wynoszenie wartościowych rzeczy z domu, dopuszczanie się kradzieży).

Uzależnienie od dopalaczy może prowadzić również do osłabienia organizmu, omdleń, skoków ciśnienia tętniczego, bólów całego ciała, wymiotów.

Osoby, które zastanawiają się, czy ich bliski nie jest uzależniony od dopalaczy, powinny zwrócić uwagę na charakterystyczne objawy pojawiające się w jego otoczeniu. W pokoju nastolatka mogą pojawić się fifki lub bibułki, specjalne urządzenia do robienia skrętów, słoiczki lub pudełka z podejrzanymi substancjami. We wnętrzu może unosić się ciężki, słodki zapach, którym przenikną ubrania.

Skutki uzależnienia

Niewinnie wyglądające „przedmioty kolekcjonerskie” wywołują silne uzależnienie (fizjologiczne i emocjonalne), pogarszają kondycję organizmu, mogą prowadzić do uszkodzeń narządów wewnętrznych, a nawet do śmierci. Zażywanie dopalaczy działa podobnie, jak uzależnienie od narkotyków czy alkoholu – nie tylko szkodzi zdrowiu, ale i rujnuje codzienność. Skupienie się na zdobywaniu środków, które zażywamy, powoduje zaniedbanie innych aktywności, problemy z nauką lub pracą, odsunięcie się od najbliższych, zrezygnowanie z dotychczasowego hobby przynoszącego wiele satysfakcji.

Skład dopalaczy nie jest przebadany tak, jak narkotyków, dlatego skutki ich zażywania nie zawsze są takie same. Najczęściej wywołują one jednak podobne objawy uboczne. U uzależnionych mogą pojawić się:

  • bóle lub zawroty głowy,
  • nudności,
  • stany lękowe lub depresyjne,
  • drgawki,
  • bezsenność,
  • duszności,
  • urojenia,
  • napady agresji,
  • gorączka,
  • nadmierne pocenie się,
  • biegunki,
  • wymioty,
  • omdlenia,
  • przebarwienia skórne (brązowienie skóry),
  • śpiączka.

Regularne przyjmowanie substancji psychoaktywnych może uszkodzić nerki lub wątrobę, zaburzyć pracę układu metabolicznego i działanie narządów wewnętrznych. To może doprowadzić do pogorszenia stanu zdrowia, a przedawkowanie (zatrucie dopalaczami) często kończy się śmiercią.

Kto bierze dopalacze?

Dopalacze są w Polsce bardzo łatwo dostępne. Wprawdzie zmiany przepisów prawnych doprowadziły do likwidacji stacjonarnych sklepów kolekcjonerskich sprzedających tego typu substancje legalnie, ale w Internecie nadal można bez problemu kupić pigułki, skręty, napoje czy żelki zawierające substancje psychoaktywne o różnym działaniu. Dopalacze najczęściej pozwalają uzyskać podobne efekty jak narkotyki (stany euforii, dodanie energii, poczucie mocy i pewności siebie, zrelaksowanie się, działanie halucynogenne), a zarazem są tańsze i łatwiej je kupić.

To sprawia, że chętnie sięga po nie młodzież (np. licealiści i studenci). Takie środki bardzo często pojawiają się w klubach młodzieżowych i studenckich, na dyskotekach, koncertach i innych imprezach. Dilerzy sprzedają je również w szkołach oraz na uczelniach. Jednocześnie, dopalacze wydają się mniej niebezpieczne niż narkotyki, istnieje na nie większe przyzwolenie społeczne. To sprawia, że młode osoby chętnie eksperymentują z substancjami psychoaktywnymi. Po dopalacze sięgają nawet 13- i 14-latki. Przyjmowanie takich środków jest jednak bardzo niebezpieczne, ponieważ uzależniają one równie silnie, co narkotyki, a dopalacze niewiadomego pochodzenia mogą doprowadzić do błyskawicznego zatrucia organizmu.

Od czego można się uzależnić?

Zarówno dopalacze roślinne, jak i syntetyczne zawierają środki psychoaktywne oddziałujące na ośrodkowy układ nerwowy. To powoduje uzależnienie od konkretnych substancji (uzależnienie fizjologiczne).

Warto jednak podkreślić, że w przypadku dopalaczy, zażywający może uzależnić się nie tylko od samych substancji w nich zawartych, ale i od stanu, które one wywołują. W ten sposób uzależniony potrzebuje kolejnej pigułki, aby mieć energię do zabawy, musi sięgać po daną substancję, aby poczuć motywację do nauki czy uprawiania sportu. Uzależnienie fizjologiczne silnie łączy się z uzależnieniem emocjonalnym. Dochodzi do efektu placebo – brak substancji chemicznej wywołuje poczucie bezsilności. Uzależnionemu wydaje się, że bez wspomagaczy nie jest w stanie wygrać zawodów sportowych, zdać ważnego egzaminu, bawić się na imprezie, umówić się na randkę czy brylować w towarzystwie rówieśników.

Objawy zatrucia dopalaczami

Dopalacze najczęściej zawierają szereg substancji, które nie są do końca przebadane. Producenci cały czas zmieniają składy, nie informują o wszystkich składnikach zawartych w danym środku, mieszają egzotyczne składniki roślinne z substancjami chemicznymi (syntetycznymi). To sprawia, że do zatruć dopalaczami dochodzi częściej niż do zatruć narkotykami, a zarazem sprawia lekarzom bardzo duże trudności w dobraniu środków, które należy podjąć, aby odtruć organizm i ratować osobę zatrutą.

Warto pamiętać, że każdy dopalacz jest szkodliwy dla organizmu ludzkiego. Stopień jego szkodliwości uzależniony jest od substancji, które zawiera, wielkości przyjmowanej dawki, częstotliwości zażywania, wagi osoby zażywającej środek psychoaktywny oraz indywidualnej tolerancji organizmu. Na zatrucie najbardziej narażone są osoby młode – niestety po dopalacze coraz częściej sięgają nawet dzieci. Niebezpieczeństwo wzrasta również, gdy substancja psychoaktywna zostanie połączona z alkoholem lub lekami (dopalacze często mieszane są z drinkami serwowanymi na imprezach).

Do najczęstszych objawów zatrucia dopalaczami należą:

  • nudności i wymioty,
  • kłujący ból w klatce piersiowej,
  • duże skoki ciśnienia tętniczego,
  • silne bóle głowy,
  • omdlenia.

ilne zatrucie dopalaczami może doprowadzić do zawału serca, udaru mózgu, śpiączki lub przegrzania tkanek.

Gdy podejrzewamy u siebie lub osoby z naszego otoczenia zatrucie dopalaczami, należy:

  • natychmiast zwrócić się o pomoc (objawy bardzo szybko się nasilają),
  • wezwać karetkę pogotowania,
  • w miarę możliwości zatrzymać opakowanie z substancji, aby pokazać je ratownikom medycznym,
  • silnie nawodnić organizm (najlepsza jest niegazowana woda mineralna).

Przy podejrzeniu zatrucia nie wolno wsiadać za kierownicę, sięgać po leki (wejdą one w interakcję z zażytymi substancjami), czekać aż objawy same miną.

Rodzaje dopalaczy

Jako dopalacze dostępne są różne substancje pochodzenia naturalnego (roślinnego) lub syntetycznego (chemicznego) oraz ich mieszanki. Umownie podzielono je na kilka grup.

Najpopularniejsze są:

  • spicy – substancje służące do spalania w skrętach (bibułkach), fifkach lub fajkach (np. wodnych). Są to susze roślinne i kadzidełka, które wykazują działanie podobne do opium oraz marihuany (często do suszu roślinnego dodawana jest wanilina, eugenol, THC i kofeina),
  • party pills – kolorowe pigułki oraz proszki pakowanie w foliowe torebki. Dopalacze typu party pills powstają z mieszanki substancji syntetycznych i bardzo często są sprzedawane w klubach oraz na imprezach młodzieżowych. Mogą one dodawać energii, poprawiać nastrój, wywoływać stany euforyczne, podnosić pewność siebie,
  • pigułki i kolorowe znaczki do lizania zawierające tylko jedną substancję psychoaktywną (pochodzenia chemicznego).

Do dopalaczy naturalnych zwykle trafiają mieszanki z szałwii wieszczej i kratomu, które działają halucynogennie. Producenci chętnie wykorzystują również wyciągi z powoju hawajskiego oraz składniki pochodzące z muchomora czerwonego lub plamistego.

Większość dopalaczy syntetycznych zawiera benzylopiperyzynę (BZN), która wykazuje silne działanie uzależniające – zbliżone do amfetaminy. Mefredron działa podobnie jak kokaina, a substancje z JWH-018 przypominają działanie marihuany.

Sytuacja prawna dopalaczy

Do 2009 roku w Polsce działały stacjonarne i internetowe smart shopy, które mogły legalnie sprzedawać dopalacze. 20.03.2009 roku wprowadzono nowelizację ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii, która rozszerzyła listę substancji zakazanych. Producenci dopalaczy błyskawicznie zareagowali na zmiany prawne i szybko zmodyfikowali składy najpopularniejszych produktów – substancje wpisane na listę środków niedozwolonych zostały zamienione na substytuty o takim samym lub podobnym działaniu.

Rząd podjął wtedy kolejne próby zmiany obowiązujących przepisów. Ewa Kopacz – ówczesna minister zdrowia – podjęła działania, których celem było zamknięcie smart shopów. W październiku 2010 roku złożyła wniosek do Głównego Inspektora Sanitarnego o zamknięcie i opieczętowanie wszystkich sklepów z dopalaczami działających w całej Polsce.

Obecnie osoby, które chcą prowadzić stacjonarne smart shopy są narażone na bardzo wysokie kary – nawet do 1 mln zł grzywny. Dopalacze niestety nadal legalnie dostępne są w sprzedaży internetowej jako produkty nie przeznaczone do spożycia. Sprzedawcy określają je „produktami kolekcjonerskimi”, a kadzidełka, świeczki, amulety, talizmany i inne wyroby zawierające szkodliwe substancje psychoaktywne może zamówić praktycznie każdy.

Przepisy prawne nadal wymagają zmian i dostosowania do faktycznej sytuacji, ale jest to o tyle trudne, że producenci cały czas zmieniają składy dopalaczy. Gdy jedna z substancji trafia na listę zakazanych przez ustawę o przeciwdziałaniu narkomanii, szybko opracowywane są kolejne substancje syntetyczne.

Leczenie

Jeżeli chodzi o dopalacze leczenie jest utrudnione ze względu na zawartość w nich nieznanych i nieprzebadanych substancji, które mają bardzo zły wpływ na działanie ludzkiego organizmu. Pierwszym krokiem terapii zwykle są badania medyczne. Ich celem jest wykrycie substancji, które zawierały przyjmowane dopalacze. To pozwala dobrać metodę detoksu, ponieważ przy zatruciach dopalaczami może być potrzebne odtruwanie organizmu na oddziale toksykologicznym. W niektórych przypadkach, leczenie uzależnień od dopalaczy opiera się wyłącznie na indywidualnym programie terapeutycznym.

Metodę leczenia dobiera się w zależności od przyjmowanych substancji oraz stopnia zaawansowania problemu (stan fizycznych organizmu, kondycja psychiczna). W lżejszych formach uzależnienia może wystarczyć leczenie ambulatoryjne, a w cięższych zaleca się turnusy w zamkniętych ośrodkach terapeutycznych. Ośrodki wykorzystują techniki motywacyjne i programy terapeutyczne opracowane z myślą o leczeniu narkomanii lub alkoholizmu (w Polsce nie ma jeszcze indywidualnych programów stworzonych z myślą o dopalaczach). Najczęściej stosuje się klasyczną terapię uzależnień łączącą terapię indywidualną i grupową.

Pacjenci biorą udział w indywidualnych spotkaniach z terapeutą lub psychologiem oraz zajęciach w grupach. Podstawą leczenia są ćwiczenia motywacyjne, których celem jest ukazanie niebezpieczeństwa dopalaczy i nauka radzenia sobie z codziennymi wyzwaniami bez przyjmowania wspomagaczy. Uzależnieni nie tylko dogłębnie poznają działanie różnych substancji pochodzących z dopalaczy, ale także uczą się technik pozwalających złagodzić objawy zespołu abstynencyjnego. Dodatkowo, lekarz może podawać leki, które pozwalają eliminować głód pojawiający się po odstawieniu dopalaczy.

W terapii uzależnienia od dopalaczy można wykorzystać model Minessota – podejście strukturalne, które pozwala uzmysłowić choremu negatywne skutki przyjmowania substancji psychoaktywnych, mające negatywny wpływ na jakość jego życia (edukację, karierę zawodową, hobby, kontakty interpersonalne, życie rodzinne).

W przypadku silnego uzależnienia może zostać wykorzystany model społeczności terapeutycznej, znany z leczenia narkomanii. Chorzy wspierają się wzajemnie w walce z nałogiem, skupiają się na innych aspektach (np. wspólnej pracy, nauce), o pozwala im powoli wychodzić z nałogu i budować nowe nawyki.

Ośrodek Tratwa w Wiśle oferuje prywatne leczenie uzależnień od dopalaczy. Prowadzimy:

  • 2 tygodniowe turnusy motywacyjne,
  • terapię stacjonarną trwającą 4 tygodnie,
  • terapię stacjonarną trwającą od 8 do 14 tygodni.

2 tygodniowe turnusy motywacyjne to doskonałe rozwiązanie dla osób, które chcą uzyskać pomoc terapeuty i psychologa oraz wspólnie ze specjalistami przyjrzeć się, czy ich problem z dopalaczami jest już uzależnieniem. Tego typu pobyt sprawdzi się także u wszystkich, którzy już wyszli z uzależnienia, ale obawiają się powrotu do nałogu.

erapia stacjonarna trwająca 4 tygodnie to turnus, który pozwala zdiagnozować problem i rozpocząć leczenie uzależnień od dopalaczy. Pobyt może obejmować odtrucie organizmu (detoks) pod kontrolą personelu medycznego, przygotowanie osobistego planu terapii (OPT). Pacjenci korzystają z zajęć indywidualnych z terapeutą oraz z terapii grupowej, biorą udział w treningach zachowań asertywnych, uczą się technik relaksacyjnych bez sięgania po dopalacze. W razie potrzeby, ośrodek zapewnia także pomoc doświadczonego psychologa.

Terapia stacjonarna trwająca 8-12 tygodni to turnus, który sprawdzi się dla osób silnie uzależnionych od dopalaczy. W przyjaznym i bezpiecznym środowisku, z dala od codziennych pokus, pacjenci otrzymują kompleksową pomoc. Pobyt obejmuje diagnostykę lekarską i detoks oraz zajęcia terapeutyczne (oparte o indywidualny plan terapii). Uzależnieni biorą udział w terapii grupowej i indywidualnej, poznają techniki relaksacyjne, uczą się asertywności (niezbędnej, aby odmówić dopalaczy np. na imprezach), otrzymują wsparcie psychologa i psychiatry.

O ośrodku

Ośrodek Tratwa oferuje prywatne leczenie uzależnień od dopalaczy. Usytuowany jest on Wiśle. Kameralne położenie i otoczenie pięknej przyrody Beskidu Śląskiego pomaga chorym oderwać się od pełnego pokus środowiska, wyciszyć się, uspokoić i w sprzyjających warunkach podjąć walkę z nałogiem. Ośrodek prowadzi zarówno krótkie turnusy motywacyjne, jak i dłuższą terapię stacjonarną, opartą o indywidualne plany terapeutyczne (układane po analizie problemu konkretnego Pacjenta).

Kim jesteśmy?

Nad leczeniem uzależnień w ośrodku Tratwa czuwa zespół wykwalifikowanych lekarzy, terapeutów, trenerów oraz psychologów. To gwarantuje kompleksowe wsparcie na wielu płaszczyznach. Personel ośrodka na bieżąco śledzi światowe nowości dotyczące terapii uzależnień, które wykorzystywane są podczas ćwiczeń. Pracują u nas m.in. terapeuci, którzy niegdyś sami mieli problem z nałogiem i udało się im go pokonać. Doskonale rozumieją oni osoby uzależnione i dzielą się własnym doświadczeniem, służą radą oraz wsparciem w walce o odzyskanie kontroli nad własnym życiem.

Dlaczego warto zaufać Tratwie?

Prywatny ośrodek leczenia uzależnień Tratwa to kameralne miejsce, które pozwala bezpiecznie i dyskretnie pracować nad pokonaniem nałogu. Leczenie uzależnień od dopalaczy odbywa się pod kontrolą doświadczonego personelu, a turnusy stacjonarne łączą bezpieczny detoks organizmu z indywidualnym planem terapeutycznym. To sprawia, że jesteśmy w stanie pomóc zarówno osobom, które fizycznie uzależniły się od przyjmowanych substancji, jak i przy uzależnieniu emocjonalnym od stanu, który wywołują dane dopalacze.

Zapewniamy komfortowe warunki pobytu – dysponujemy wygodnymi pokojami, pięknym ogrodem, nowoczesnymi salami wspólnymi. Terapię wzbogacamy o szeroki wachlarz zajęć dodatkowych (basen, bilard, jazda konna, wycieczki górskie, zwiedzanie Ustronia i Cieszyna, spacery brzegami Wisły). To pozwala szczelnie wypełnić dzień i motywuje do zmiany swojego życia.Masz problem z dopalaczami lub podejrzewasz o ich zażywanie swoje dziecko bądź inną bliską osobę? Skontaktuj się z nami, a my pomożemy w pokonaniu nałogu.

4.8/5 - (69 votes)

Masz dodatkowe pytania?
Skontaktuj się z nami
Zadzwoń : +48666030505