Dopalacze kradną życie
Tytuł tego wpisu nawiązuje do kampanii społecznej prowadzonej przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych, skierowanej do młodych ludzi i ich rodziców w celu przeciwdziałania skutkom zażywania dopalaczy. W ramach kampanii podjęto szereg działań i inicjatyw. Na facebooku można znaleźć fanpage programu „Dopalacze, kradną życie”. Na kanale społecznościowym YouTube obejrzeć można różnych fajnych filmów pokazujących negatywne skutki zażywania dopalaczy. Strona internetowa www.dopalaczekradnazycie.pl zwiera kompendium wiedzy na temat objawów zatrucia dopalaczami i informuje w jaki sposób można udzielić efektywnej pomocy osobie będącej pod wpływem dopalacza. Widać, ministerstwo postarało się i udowodniło, że może przeprowadzić udaną kampanię profilaktyczną.
Zażywanie dopalaczy jest bowiem bardzo poważnym problemem zdrowia publicznego. Badania opinii publicznej pokazuje, że ludzie są świadomi ryzyka. Aż 49% osób badanych twierdzi, że przyjmowanie dopalaczy powoduje większą szkodliwość niż zażywanie narkotyków. W komentarzu do wyników tego badania napisano, że „dopalacze w percepcji Polaków stanowią największe wśród uzależnień zagrożenie zdrowotne”. Nie wypada nie zgodzić się z tym z stwierdzeniem. Istnieje jednak jedno ale. Nie do końca wiadomo jak szybko i czy w ogóle dopalacze mogą uzależniać. Skąd te wątpliwości? Biorą się one między innymi z tego, że dopalacze są tak szkodliwe, że nawet jednorazowe przyjęcie dopalacza może uszkodzić mózg w sposób nieodwracalny. Dlatego zanim organizm zdąży uzależnić się od dopalaczy osoba przyjmująca te środki może wcześniej umrzeć lub zostać głęboko upośledzona.
W ramach kampanii „Dopalacze kradną życie” znacząca większość inicjatyw profilaktycznych skierowana jest do dzieci i młodzieży, głównie gimnazjalnej (tzw. pierwszorazowi konsumenci dopalaczy czy eksperymentujący użytkownicy). Działania mają na celu zniechęcenie grup docelowych do eksperymentowania z dopalaczami. Ludzie narażeni na szkody zdrowotne spowodowane przyjmowaniem dopalaczy wywodzą się również spośród osób regularnie (nałogowo) przyjmujących inne substancje psychoaktywne. Jak sama nazwa wskazuje, dopalacz ma być czymś ekstra nad to co przyjmuje się na co dzień. Dopalacz ma za zadanie zapewnić ekstra doznania oraz „dopalić” pobudzeniem i ekscytacją. Każda osoba przyjmująca środki psychoaktywne, w większym lub mniejszym stopniu, ma już rozregulowany układ nerwowy. Jeżeli na to dołoży sobie dopalaczem to efekt końcowy może być bardzo nieciekawy.