Czym jest uzależnienie od komputera?

W dzisiejszych czasach, gdy dostęp do komputera i Internetu jest na porządku dziennym w większości polskich domów, coraz częściej możemy zaobserwować uzależnienie od korzystania z tych technologii.

Występuje ono zarówno u osób młodszych, jak i wśród dorosłych, jednak zdecydowanie częściej w tej pierwszej grupie.

Współczesne pokolenie wręcz wychowuje się na nowoczesnej technologii i zupełnie nie wyobraża sobie bez niej życia. Dzieci odrabiają lekcje z komputerem, czytają na nich książki i oglądają filmy – również te zadane jako praca domowa. W szkole też coraz częściej lekcje prowadzone są w z wykorzystaniem komputera.

Ponadto na tym sprzęcie można zainstalować niezwykle wciągające gry, które dla wielu osób zastępują spotkania z rówieśnikami na świeżym powietrzu. Uzależnienie od komputera nie jest po prostu regularnym korzystaniem z tego urządzenia – rozpoczyna się ono wtedy, gdy wymyka się ono spod kontroli.

Objawy:

Do niebezpiecznego nałogu dochodzi w sytuacji, gdy korzystanie z urządzenia staje się priorytetem – dla spędzania czasu w świecie wirtualnym uzależniony zaniedbuje szkołę, pracę, a także znajomych.

Chory w sytuacji, gdy nie może skorzystać z komputera, czuje niepokój i niezadowolenie. Prawdziwą satysfakcję sprawia mu jedynie spędzanie czasu na komputerze. Dodatkowo osoba uzależniona jest przekonana, że na korzystaniu z tego urządzenia spędza mało czasu, a już na pewno niewystarczająco. Komputer staje się jedynym hobby osoby uzależnionej, dla której nic innego się już nie liczy.

Rodzice powinni zawsze obserwować zachowanie swoich pociech.
Jeżeli spędzają one na komputerze kilkanaście godzin dziennie, dostają one ataku paniki i stają się agresywne w sytuacji, gdy zabroni się im korzystania przez jakiś czas z urządzenia, to może być sygnał, że warto zastanowić się, czy nie doszło do uzależnienia.

Skutki nałogu:

Jednym z najczęściej obserwowanych skutków tego nałogu jest utrata przyjaciół w realnym świecie. Osoba chora poznaje wirtualne osoby mieszkające po drugiej stronie świata i uważa, że to oni są jej przyjaciółmi i woli spędzać czas z nimi zamiast ze swoimi dotychczasowymi znajomymi.

W efekcie zaprzestaje ona spotkań towarzyskich i przestaje wychodzić z domu.
Brak ruchu zaś w dłuższej perspektywie może powodować nawet zanik mięśni.

Jako następstwo uzależnienia pojawiają się również często wady wzroku. Długotrwałe patrzenie w ekran jest bowiem bardzo meczące dla oczu.

Leczenie

Leczenie rozpoczyna się w momencie, gdy chory zaczyna dostrzegać swój problemem. Początkowo bowiem osoby uzależnione uważają, że korzystanie z technologii rozwija ich horyzonty i daje wiele możliwości, a oni sami nie są w żadnym stopniu zależni od urządzenia. Psychoterapeuta pozwala im jednak zidentyfikować problem, a następnie uczy kontrolować czas spędzany w sieci.

Terapia w ośrodku

W procesie leczenia tego rodzaju nałogu ważne jest to, by chory otworzył się na świat realny i zauważył, że może on być znacznie ciekawszy niż ten wirtualny. W naszym ośrodku chorzy mają szansę obcować z górską przyrodą, która stanowi motywację do wyjścia na zewnątrz.

Podczas pobytu osoby korzystające z psychoterapii są zachęcane do uprawiania różnego rodzaju aktywności na świeżym powietrzu, a także trenowania sportów.

Pobyt w ośrodku

W ramach pobytu zapewniamy trzy posiłki dziennie oraz owoce, słodycze i napoje bez ograniczeń. Do dyspozycji mają Państwo pokoje 1, 2, 3 osobowe o wysokim standardzie, z dostępem do Internetu, bogate zaplecze rekreacyjne, a przede wszystkim domową atmosferę i dyskrecję.​

4.4/5 - (201 votes)

Masz dodatkowe pytania?
Skontaktuj się z nami
Zadzwoń : 666-030-505