Jak samemu leczyć alkoholizm w domu?

Nadużywanie alkoholu często prowadzi do uzależnienia, które przeradza się w chroniczną i postępującą chorobę. Alkoholik powoli pogarsza zdrowie i przestaje radzić sobie z wyzwaniami codziennego życia, często niszczy swoje dotychczasowe osiągnięcia zawodowe, rujnuje życie rodziny. W wielu środowiskach alkoholizm nie jest jednak traktowany jako choroba, która wymaga profesjonalnego leczenia, ale wyraz słabej woli. Wiele osób nie chce korzystać z fachowej pomocy, ponieważ odwyk i terapia kojarzą się im z ostatecznością i powodem do wstydu. Chorzy i ich rodziny często zadają pytanie, jak leczyć alkoholizm w domu? Czy jednak można samodzielnie pokonać nałóg i utrzymać abstynencję bez terapii w ośrodku czy poradni?

Dlaczego osoby uzależnione nie szukają pomocy?

Wiele osób uzależnionych od alkoholu nie szuka profesjonalnego wsparcia i nie rozważa terapii w ośrodku czy poradni. Może to wynikać zarówno z braku świadomości własnego problemu, jak i obaw przed zwróceniem się o pomoc.

Alkoholicy najczęściej nie szukają pomocy, ponieważ:

1. Nie mają świadomości, że są chorzy

Uzależnienie często zaczyna się od picia okazjowego, na które w Polsce jest duże przyzwolenie społeczne. W pewnym momencie sam zainteresowany dostrzega, że pije za często i za dużo, sięga po alkohol nawet wtedy, gdy tego nie planował. Jednocześnie wiele osób znajduje usprawiedliwienie swojego zachowania (obwinia np. stresującą pracą, rodzinę czy trudną sytuację materialną). Co ważne, wielu alkoholików wierzy, że w każdej chwili może samodzielnie zapanować nad swoim piciem.

2. Nie widzą negatywnych konsekwencji swojego picia

Wielu uzależnionych nie dostrzega, że problemy, które pojawiają się w ich życiu są uwarunkowane przez alkohol. Mogą oni obwiniać los, niekorzystny splot zdarzeń lub innych ludzi. Jednocześnie wierzą, że wystarczą sprzyjające okoliczności, aby sytuacja sama się poprawiła.

3. Boją się diagnozy terapeuty

Alkoholicy często boją się, że terapeuta, psycholog lub psychiatra zdiagnozuje u nich uzależnienie, potwierdzi chorobę. To oznaczałoby, że będą musieli całkowicie odstawić picie i rozpocząć leczenie alkoholizmu. Wizja trzeźwości jawi się im jako sytuacja nie do zniesienia. Życie bez alkoholu widzą jako puste i nudne, nie chcą z niego rezygnować.

4. Boją się krytyki

Alkoholizm powszechnie nie jest odbierany jako choroba. Podczas, gdy osobom, które chorują na inne schorzenia, najczęściej się współczuje, alkoholików zwykle się ocenia, krytykuje, a nawet wyśmiewa i odrzuca. Wiele osób uzależnionych przez lata picia przyzwyczaiło się do takich sytuacji i wydaje im się, że w podobny sposób potraktuje ich lekarz psychiatra, psycholog czy terapeuta.

5. Boją się odrzucenia społecznego

Według stereotypów alkoholik to osoba, która straciła wszystko (rodzinę, dom, pracę, status) na swoje własne życzenie i teraz funkcjonuje na marginesie życia społecznego. To sprawia, że wiele osób uzależnionych od alkoholu nie dostrzega swojej choroby. Mają one dom, rodzinę, pracę i w jakiś sposób funkcjonują w społeczeństwie, dlatego usprawiedliwiają się i dystansują do problemu.

6. Nie wierzą w sukces terapii

Wiele osób ma za sobą liczne próby przestania picia. Wiedzą, jak trudna jest to droga, a terapia nie sprawia, że nagle znika głód alkoholowy. To sprawia, że nie wierzą, że kolejna próba mogłaby być bardziej skuteczna. Obawiają się również bardzo nieprzyjemnych objawów zespołu abstynencyjnego – dopóki piją, nie muszą z nimi walczyć.

7. Nie wiedzą, jak wygląda terapia alkoholowa

Odwyk alkoholowy w wielu środowiskach stanowi temat tabu. Świadomość społeczna na ten temat jest znikoma. Wizyty u psychiatry czy psychologa często uznawane są za coś wstydliwego. Wiele osób słyszało także o dawnych metodach leczenia awersyjnego czy szokach insulinowych, które rzeczywiście były niebezpieczne i nie przynosiły dobrych rezultatów. Chorzy często więc nie wiedzą, że obecnie stosuje się wiele nowoczesnych metod terapeutycznych, wspiera leczenie z alkoholizmu bezpieczną farmakoterapią i rzeczywiście pomaga uzależnionym w walce z nałogiem.

Jak leczyć alkoholizm samemu? Czy to jest możliwe?

Stereotypy alkoholika jako kogoś z marginesu społecznego (osoby, która poprzez długotrwałe picie niejako przegrała swoje życie) skutecznie zniechęca przed przyznaniem się do problemu i poproszeniem o pomoc. Wiele osób uzależnionych uważa, że jest w stanie zmobilizować się i samodzielnie odstawić picie. Jak leczyć alkoholizm samemu? Czy to jest w ogóle możliwe?

Warto podkreślić, że jednym z najważniejszych etapów w walce o odstawienie alkoholu i życie w trzeźwości jest dostrzeżenie problemu. Przyznanie się do własnych słabości i do nałogu to jeden z najtrudniejszych kroków. Chęć samodzielnego leczenia oznacza, że uzależniony przełamał się już przed samym sobą, przestał usprawiedliwiać swoje zachowanie i chce je zmienić. To świadczy o dużej motywacji, którą warto wykorzystać, aby nie zaprzepaścić szansy na życie w trzeźwości. Pomoc specjalistów zawsze pomoże przekuć determinację w usystematyzowane działanie, które powoli będzie wiodło do celu.

Wszyscy, którzy zadają sobie pytanie, jak leczyć alkoholizm samemu, powinni zrozumieć, że ich nałogowe picie jest chorobą. Uzależnienie jest uwarunkowane bardzo złożonymi czynnikami psychicznymi i fizycznymi, a każdy kolejny dzień picia sprawia, że choroba postępuje. Istnieją przypadki, że komuś samodzielnie udało się odstawić alkohol z dnia na dzień i powrócił do dawnego życia. Są to jednak sytuacje marginalne, a leczenie chorób samą siłą woli może doprowadzić do poważnych powikłań. Leczenie alkoholizmu z pomocą lekarza, terapeuty i psychologa, w oparciu o odpowiednio ułożony program terapeutyczny (często także przy wsparciu detoksu i późniejszej farmakoterapii), jest krótsze, łatwiejsze i daje o wiele większą szansę na sukces.

Problemem w uzależnieniu alkoholowym wcale nie jest sięganie po kolejny kieliszek czy piwo, ale emocje, które skłaniają do takiego, a nie innego zachowania, nieumiejętność ich wczesnego wykrycia i sterowania nimi. Substancje zawarte w wysokoprocentowym trunku aktywują w organizmie ośrodek nagrody i sprawiają, że po wypiciu czujemy się lepiej. Jeżeli więc chodzi o alkoholizm terapia psychologiczna jest bardzo ważna, ponieważ tylko ona pozwala odkryć przyczyny, które skłaniają nas do picia. Podczas pracy z psychologiem i terapeutą chorzy uczą się rozpoznawać emocje, które chcą stłumić za pomocą alkoholu, a następnie wypracowują zdrowe metody zastępcze.

Nie da się samodzielnie wyleczyć rozregulowanego systemu emocjonalnego (można to byłoby porównać do chęci wykonania samodzielnej operacji). Bez psychoterapii uzależniony może przestać pić. Bardzo często jednak takie osoby znajdują po prostu inny środek zastępczy, który pozwala im sterować świadomością (np. uzależnienie od pracy, komputera czy nawet zachowania natrętne). W trosce o własny komfort psychiczny i stan zdrowia, warto więc zdecydować się na profesjonalne leczenie z alkoholizmu. Terapia w poradni uzależnień czy w ośrodku odwykowym zapewnia ogromną dawkę merytorycznej wiedzy o podłożu nałogu oraz sprawdzone sposoby na poznawanie i opanowywanie własnych emocji.

Jak leczyć alkoholizm w domu?

Alkoholizm jest chorobą nieuleczalną. Powodzenie terapii oznacza zaprzestanie picia i zdobycie umiejętności potrzebnych do życia w trzeźwości. Chorobę alkoholową śmiało można jednak porównać do nowotworu czy schizofrenii. Po leczeniu komórki rakowe mogą nie atakować narządów, a u schizofrenika może nie dochodzić do ataków. To pozwoli na powrót do normalnego życia, rozwoju zawodowego, cieszenia się kontaktami z rodziną i przyjaciółmi, zdobywania nowych umiejętności, poznawania świata czy znalezienia nowego hobby dającego ogromną radość. Bardzo ważne jest jednak regularne kontrolowanie stanu zdrowia, przyjmowanie zaleconych tabletek, zgłaszanie się na badania.

Podobnie wygląda sytuacja niepijącego alkoholika. Musi on nadal posiadać determinację i pracować nad sobą, aby nie sięgać po alkohol. Wsparcie grupy AA czy wizyty w poradni leczenia uzależnień ułatwiają wytrwanie w trzeźwości. Po wstępnej terapii znaczenie ma przestrzeganie poznanych zasad i wdrażanie ich w życie. Jak leczyć alkoholizm w domu?

Dużym problemem dla wielu zdrowiejących alkoholików są silne objawy głodu alkoholowego. Można je złagodzić, gdy będziemy unikać sytuacji wyzwalających taki stan (np. zamienimy spotkania towarzyskie, którym towarzyszy alkohol, na wycieczki z przyjaciółmi, rajdy rowerowe lub inną aktywność bez picia). Pomocna będzie także prawidłowa dieta. Ważne jest ograniczenie cukru i kofeiny, zrezygnowanie z nikotyny. Sport i aktywny styl życia to kolejne wparcie w leczeniu alkoholizmu w domu. Ćwiczenia fizyczne (zwłaszcza te na świeżym powietrzu) wyzwalają w organizmie endorfiny – znane jako hormon szczęścia. W sytuacjach silnego pragnienia napicia się można również przypomnieć sobie straty, które spowodował w naszym życiu alkohol.

Tratwa

Prywatny Ośrodek Terapii Leczenia Uzależnień

Położony w Beskidach Prywatny Ośrodek Terapii Leczenia Uzależnień Tratwa, zajmuje się profesjonalną pomocą osobom, uwikłanym w nałogi. Wypracowaliśmy skuteczne sposoby na leczenie alkoholizmu, lekomanii czy narkomanii. Aby uzyskać najlepsze efekty terapię odwykową ustalamy wspólnie z pacjentem, na podstawie wstępnej diagnozy.

Masz pytania?
Zadzwoń: 666-030-505