Ile kosztuje leczenie alkoholizmu w prywatnym ośrodku?

Leczenie uzależnienia od alkoholu w Polsce jest bezpłatne. Jednak kolejki w poradniach, szpitalach z oddziałami odwykowymi oraz ośrodkach terapii uzależnień są bardzo długie. Czas oczekiwania na terapię często sięga nawet… 24 miesięcy. Do wielu placówek trafiają alkoholicy skierowani na przymusowy odwyk przez sąd. Ograniczone dofinansowania z NFZ często sprawiają również, że wyposażenie placówek pozostawia nieco do życzenia. Z tego powodu wiele osób zastanawia się nad ofertami placówek prywatnych.. Jednak obawy związane z kosztami terapii często odstraszają od skorzystania z turnusu stacjonarnego, który mógłby bardzo skutecznie wspomóc walkę z nałogiem. Dowiedz się, ile kosztuje leczenie alkoholizmu w prywatnym ośrodku i od czego dokładnie są uzależnione ceny turnusów.

Ile kosztuje leczenie alkoholizmu prywatnie?

Dla alkoholików oraz ich rodzin duże znaczenie ma koszt pobytu w ośrodku odwykowym. Ceny za terapię stacjonarną w prywatnych ośrodkach leczenia uzależnień są bardzo zróżnicowane. Przeciętnie koszt turnusu waha się w granicach od kilku do nawet kilkunastu tysięcy złotych. Często dwutygodniową terapię motywacyjną można znaleźć już za koło 4 500 tys. zł, a 4-tygodniowy turnus za około 6 500 zł. Nie ma jednak jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, ile kosztuje leczenie alkoholizmu w prywatnym ośrodku, ponieważ poszczególne placówki mają swoje własne cenniki.

Bardzo duży wpływ na cenę terapii ma oczywiście jej długość. Warto pamiętać, że turnusy 2-tygodniowe przygotowywane są przede wszystkim z myślą o osobach, które chcą poznać podłoże swojego nałogu, przeprowadzić detoks, dowiedzieć się, jak wygląda terapia. Wymagają one jednak dalszego intensywnego leczenia (np. w warunkach ambulatoryjnych).  Właściwa terapia powinna trwać co najmniej 4-6 tygodni. Prywatny ośrodek leczenia alkoholizmu często posiada w swojej ofercie także turnusy trwające 8 lub 12 tygodni. Pozwalają one dłużej pracować nad poznaniem mechanizmów i sposobów walki z nałogiem, utrwalać poznane techniki. Po całodobowym odwyku zawsze warto brać udział w terapii utrwalającej. W tym przypadku, można jednak korzystać z poradni na koszt NFZ, ponieważ dostęp do zajęć w formie ambulatoryjnej nie wymaga oczekiwania w tak długich kolejkach.

Wiele prywatnych ośrodków leczenia uzależnień alkoholowych wychodzi jednak naprzeciwko potrzebom potencjalnych Pacjentów i umożliwia płatności w ratach. Często umowy przewidują możliwość wpłacenia zaliczki przed przyjęciem na leczenie i spłacanie pozostałej należności w niższych ratach (np. w 4 ratach tygodniowych czy nawet niższych ratach miesięcznych płaconych przez 12 miesięcy). Dzięki temu kosz leczenia nie stanowi tak dużego obciążenia dla domowego budżetu, a uzależniony może skorzystać z rzetelnej terapii.

Ile kosztuje leczenie alkoholizmu na NFZ?

Dla porównania, warto wiedzieć, że oddziały leczenia uzależnień, które mają podpisane umowy z NFZ, otrzymują z funduszu na jednego Pacjenta 160 zł za tzw. osobodzień. Ile kosztuje leczenie alkoholizmu na NFZ? Ustawa przewiduje, że leczenie z alkoholizmu w szpitalu trwa 56 dni, dlatego placówka otrzymuje 9 tys. zł od każdego Pacjenta. Pierwszeństwo w kontraktowaniu mają jednak przyszpitalne oddziały odwykowe, dlatego niewiele prywatnych ośrodków ma podpisany kontrakt z NFZ.

Leczenie alkoholizmu – od czego jest uzależniona cena pobytu w ośrodku?

Każdy prywatny ośrodek leczenia uzależnień alkoholowych ma swój własny cennik. Koszty za turnusy o takiej samej długości często znacznie różnią się od siebie. Od czego tak naprawdę jest uzależniona cena pobytu w ośrodku? Jeżeli naszym problemem jest alkoholizm terapia w placówce stacjonarnej jest dobrym rozwiązaniem, ponieważ zapewnia całodobowe wsparcie specjalistów. Pacjenci mogą skupić się wyłącznie na intensywnych zajęciach i wychodzeniu z nałogu.

Na całkowity koszt turnusu tak naprawdę nie wpływa jednak dostęp do metod psychoterapii.  Chorzy jednakowo biorą udział w terapii indywidualnej i grupowej. W całej Polsce obowiązuje program terapii strategiczno-strukturalnej, który stanowi tzw. podstawę programową terapii uzależnień. W praktyce oznacza to, każdy prywatny ośrodek leczenia alkoholizmu realizuje ten sam podstawowy program. Na wysokość cennika wpływ może mieć jednak bardziej lub mniej indywidualne podejście do każdego Pacjenta. Zwykle droższe placówki mogą zapewnić np. równoległe leczenie z nerwicy czy depresji, całodobowe wsparcie personelu medycznego i pielęgniarskiego, terapeutów oraz psychologa.

Bardzo duży wpływ na to, ile kosztuje leczenie alkoholizmu w prywatnym ośrodku, ma położenie placówki oraz standard pobytu, który ta zapewnia. Ośrodki usytuowane w górach, nad Bałtykiem, na Mazurach czy w Krakowie zwykle mają dużo wyższe ceny, ze względu na turystyczny charakter okolicy i poszczególnych miejscowości. Podczas doboru oferty, warto pamiętać, że kontakt z naturą zawsze sprzyja wyciszeniu, koi nerwy i pozwala odetchnąć od codziennego pośpiechu, dlatego wywiera korzystny wpływ na leczenie z nałogu. Wyższe ceny zwykle ustalają ośrodki o wyższym standardzie – położone w malowniczych okolicach i nowocześnie wyposażone (przypominające standardem hotele), posiadające własne parki i ogrody oraz rozbudowaną ofertę rekreacyjno-rozrywkową.

Na cenę turnusu wpływ mają także:

  • ilość osób zakwaterowanych w pokojach – pokoje jednoosobowe są droższe niż te dwu- lub trzyosobowe,
  • standard wyposażenia pokoi – wystrój i umeblowanie, łazienka (prywatna lub w korytarzu), TV i Internet w pokoju, dostęp do lodówki, mikrofalówki, żelazka itp.,
  • wyżywienie – niektóre ośrodki zapewniają możliwość doboru indywidualnej diety (np. wegańskiej, wegetariańskiej, cukrzycowej, wątrobowej czy bezglutenowej), zapewniają w cenie kawę, herbatę, wodę oraz słodycze bez ograniczeń,
  • dostęp do różnych form rekreacji (sauna, basen, jacuzzi, kort tenisowy, sala bilardowa, boiska do gry w piłkę itp.),
  • wycieczki krajoznawcze.

Niektóre ośrodki zapewniają wszystkie udogodnienia w cenie turnusu, a inne pozwalają Pacjentom na ich indywidualny dobór. Wtedy cena podstawowego pobytu jest niższa, ale np. za wycieczki, wyjazdy na basen, możliwość korzystania z siłowni czy sauny trzeba dopłacić. Takie rozwiązanie może okazać się bardzo korzystne, ponieważ leczenie z alkoholizmu polega na dobrej terapii, a uzależniony sam decyduje, czy potrzebuje dodatkowych rozrywek. Wiele ośrodków może w cenie zapewnić także wsparcie psychologiczne i terapeutyczne dla rodziny alkoholika oraz grupę wsparcia po zakończeniu terapii wstępnej.

Prywatny ośrodek leczenia alkoholizmu – jak wybrać najlepszy?

Gdy wybieramy prywatny ośrodek leczenia alkoholizmu, warto sprawdzić, czy firma działa legalnie. Ośrodek powinien być zarejestrowanym podmiotem leczniczym, posiadać numer NIP i REGON, znajdować się pod nadzorem Sanepidu. Warto sprawdzić również dane teleadresowe oraz skład kadry terapeutów. Specjaliści psychoterapii uzależnień powinni posiada certyfikat nadany przez szkołę zarejestrowaną w Polskiej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych lub (po zdaniu państwowego egzaminu w PARPie, który obejmuje test wiedzy i obronę prac). Specjaliści muszą posiadać wykształcenie wyższe, a instruktorzy co najmniej średnie.

Podczas sprawdzania cenników poszczególnych placówek, zawsze warto dokładnie zapoznać się, co obejmuje podana kwota. Zajęcia terapeutyczne (zgodne z planem dnia) na pewno będą już wliczone w koszt pobytu. Niektóre prywatne ośrodki mogą jednak w stałej cenie umożliwić np. jedynie jedną w tygodniu wizytę u lekarza internisty oraz psychologa, a za wystawienie zwolnienia na czas pobytu na terapii wymagać dodatkowej opłaty.

Najczęściej w cenę turnusu wliczany jest detoks, ale działają także placówki, które odtrucie organizmu uwzględniają jako usługę dodatkowo płatną (cena za każdy dzień może wynosić wtedy nawet 400 zł). Gdy cena turnusu jest niższa niż średnia rynkowa (około 5-6 tys. zł za 28 dni), zawsze warto sprawdzić, czy nie wynika ona z tego, że ośrodek nie działa legalnie lub wiele usług po prostu jest płatnych dodatkowo.

Tratwa

Prywatny Ośrodek Terapii Leczenia Uzależnień

Położony w Beskidach Prywatny Ośrodek Terapii Leczenia Uzależnień Tratwa, zajmuje się profesjonalną pomocą osobom, uwikłanym w nałogi. Wypracowaliśmy skuteczne sposoby na leczenie alkoholizmu, lekomanii czy narkomanii. Aby uzyskać najlepsze efekty terapię odwykową ustalamy wspólnie z pacjentem, na podstawie wstępnej diagnozy.

Masz pytania?
Zadzwoń: 666-030-505