Ile czasu trwa leczenie alkoholizmu?

Alkoholizm to przewlekła i postępującą choroba, która obciąża zarówno osobę pijącą, jak i jego najbliższych. Nałóg powoli przejmuje kontrolę nad całym życiem. Bez wysokoprocentowych trunków uzależniony traci chęci do życia, świat wydaje się mu szary i nudny. Gdy próbuje samodzielnie zrezygnować z alkoholu, pojawiają się silne objawy zespołu abstynencyjnego, które utrudniają wytrwanie w postanowieniu. Pierwszy krok – przyznanie się do problemu i poszukiwanie pomocy specjalistów – to najlepsza droga do zwycięstwa nad nałogiem. Ile trwa leczenie alkoholizmu?

Ile trwa detoks alkoholowy?

Leczenie z alkoholizmu rozpoczyna się od detoksu, czyli otrucia organizmu z pozostałości substancji toksycznych zawartych w spożywanym alkoholu. Odtrucie można rozpocząć już po kilku godzinach od odstawienia picia. Przy zaawansowanych fazach alkoholizmu, objawy zespołu abstynencyjnego są bardzo dotkliwe. Mogą pojawić się nie tylko nudności, wymioty, wewnętrzny niepokój czy stany lękowe, ale i silne objawy fizyczne zagrażające zdrowiu. Pijący uzależniają się bowiem nie tylko od stanu psychicznego wywoływanego przez alkohol, ale i ich organizm przyzwyczaja się do często dostarczanych substancji. Gdy substancje te nie trafiają do procesów metabolicznych, neurotransmitery w mózgu wpadają w szok.

U osób w ostatnim stadium choroby alkoholowej (alkoholizm przewlekły) odstawieniu mogą towarzyszyć silne skoki ciśnienia, zaburzenia rytmu serca, a nawet napady drgawek czy halucynacje. Z tego powodu nie jest zalecane leczenie alkoholizmu w domu i samodzielny detoks.

Czas trwania detoksykacji jest uzależniony od indywidualnej sytuacji chorego i wielu czynników zewnętrznych. „National Library of Medicine” podaje, że przeciętnie usunięcie alkoholu z krwi następuje po 8 godzinach od wypicia jego ostatniej dawki. Proces ten może jednak trwać znacznie dłużej (nawet kilka dni). Najczęściej silne objawy zespołu abstynencyjnego najsilniejsze są od około 24 do 72 godzin po odstawieniu alkoholu. Odtruwanie organizmu może trwać kilka, kilkanaście lub nawet 30 dni – zwłaszcza u osób, które regularnie i od dłuższego czasu były uzależnione. Detoks dłużej trwa, gdy chory razem z alkoholem zażywał inne substancje odurzające. Wpływ na czas odtruwania ma ponadto wiek, waga i ogólny stan zdrowia. U osób, których narządy wewnętrzne są wyniszczone przez alkohol, odtruwanie będzie trwać o wiele dłużej.

Ile trwa leczenie alkoholizmu w trybie ambulatoryjnym?

Ile czasu trwa leczenie alkoholizmu? To pytanie zadaje sobie większość chorych, którzy rozważają rozpoczęcie terapii. Jest to proces długotrwały i uzależniony od wielu indywidualnych czynników, dlatego trudno jednoznacznie określić dokładny czas terapii. Alkoholizm to stan przewlekły – często choroba ta trwa wiele lat zanim uzależniony w ogóle zaakceptuje, że wpadł w nałóg i zwróci się o fachową pomoc. Alkohol zawiera silne związki, które powodują uzależnienie fizyczne i psychiczne. Niestety nie wystarczy kilku- czy kilkunastodniowa abstynencja, aby całkowicie poradzić sobie z problemem.

Wiele osób rozważa leczenie z alkoholizmu w trybie ambulatoryjnym. Terapia dochodząca pozwala korzystać z fachowej pomocy i walczyć z nałogiem bez rezygnowania z codziennych obowiązków (np. zawodowych czy rodzinnych). Ambulatoryjne leczenie wymaga silnej motywacji i dużej asertywności, ponieważ w czasie trwania terapii, chory cały czas przebywa w dotychczasowym środowisku i jest narażony na silne pokusy. Jednocześnie Pacjent może jednak wypróbowywać na zewnątrz zdobyte umiejętności. Po zakończeniu terapii nie następuje swoisty szok, ponieważ warunki nagle drastycznie się zmieniają (taki problem często mają osoby, które wybrały zamknięty ośrodek leczenia uzależnień alkoholowych).

Zastanawiasz się, ile trwa leczenie alkoholizmu w trybie ambulatoryjnym? Taka ścieżka jest długotrwała. Ośrodek leczenia alkoholizmu, kliniki czy grupy terapeutyczne przygotowują intensywne programy, które wymagają regularnych spotkań przez 6-12 miesięcy. Najczęściej odbywają się one 4-10 razy w miesiącu i trwają po 1-2 godziny. Dokładny czas trwania programu jest dopasowany do indywidualnej diagnozy terapeuty wykonanej na podstawie wywiadu z Pacjentem, wyników badań i efektów pojawiających się po kilku spotkaniach.

Ile trwa leczenie alkoholizmu w trybie zamkniętym?

Leczenie z alkoholizmu w trybie zamkniętym to dobre rozwiązanie w przypadku osób, które nie mają silnej motywacji i boją się, że nie będą w stanie wytrwać w codziennej abstynencji ze względu na pokusy wokół. Ośrodek leczenia alkoholizmu pozwala przeprowadzić terapię w trybie stacjonarnym – z daleka od domu, „kolegów od kieliszka”, ulubionych pubów czy sklepów monopolowych. Ośrodki często położone są w atrakcyjnych turystycznie zakątkach kraju, pozwalają w bezpiecznych i kameralnych warunkach pracować nad pokonaniem nałogu, a jednocześnie korzystać z dodatkowych atrakcji (baseny, sauny, korty tenisowe, bilard, boiska do piłka nożnej itp.) czy zwiedzać piękną okolicę. To pozwala ciekawie wypełnić cały dzień. Dzięki temu alkoholicy mają mniej czasu na myślenie o piciu. Znajdują nowe hobby, uprawiają sport, który wydziela endorfiny, pomaga pokonać lęk i rozdrażnienie.

Ile czasu trwa leczenie alkoholizmu w trybie zamkniętym? Poszczególne placówki przygotowują turnusy dopasowane do stopnia zaawansowania problemu i indywidualnych potrzeb Pacjentów. Podczas diagnozy przeprowadzane są wywiady (rozmowy z psychologiem, terapeutą) i specjalista może pomóc choremu dobrać terapię, która w jego sytuacji ma szansę odnieść najlepsze efekty.

Prywatny ośrodek leczenia alkoholizmu Tratwa oferuje 4 tygodniowy turnus motywacyjny oraz 8-12 tygodniowe turnusy motywacyjne. Podczas takich turnusów przeprowadzany jest profesjonalny detoks organizmu, a następnie Pacjenci biorą udział w terapii grupowej i indywidualnej. Warto zwrócić uwagę, że leczenie alkoholizmu w trybie stacjonarnym trwa krócej niż w ambulatoryjnym, ponieważ tutaj chorzy mogą intensywnie pracować z terapeutami w oderwaniu od trosk codziennego życia. Zajęcia zwykle trwają codziennie po 8 godzin. Uzależnieni przez całą dobę mogą liczyć także na profesjonalne wsparcie terapeuty czy psychologa (a w razie potrzeby także personelu medycznego).

Ile trwa przymusowe leczenie alkoholizmu?

Terapia alkoholowa jest dobrowolna. W niektórych przypadkach sąd może jednak  skierować alkoholika na przymusowe leczenie z alkoholizmu w zamkniętym zakładzie leczenia odwykowego. Dokładne zasady dotyczące skierowania na przymusowy odwyk alkoholowy znalazły się w art. 96 Kodeksu karnego. Takie wyroki orzekane są, gdy zachodzi duże prawdopodobieństwo, że sprawca ponownie popełni przestępstwo związane z uzależnieniem alkoholowym.

Ile trwa przymusowe leczenie z alkoholizmu? Przepisy nie przewidują z góry określonego okresu takiego odwyku. Dokładny czas przebywania w ośrodku zamkniętym jest orzekany indywidualnie. Nie może on jednak być krótszy niż 3 miesiące i dłuższy niż 2 lata. Ośrodek leczenia uzależnień alkoholowych wydaje opinię z wynikami terapii, którą sąd bierze pod uwagę w rozstrzyganiu o zwolnieniu z zakładu.

Alkoholizm – terapia i co potem?

Zarówno terapia ambulatoryjna, jak i leczenie alkoholizmu w trybie stacjonarnym, to dopiero początek drogi do życia w trzeźwości. Kilka tygodni czy nawet rok terapii pod kierunkiem specjalistów pozwala znaleźć motywację do zmian i poznać sprawdzone sposoby na efektywne radzenie sobie w sytuacjach głodowych. Żadna terapia nie zagwarantuje jednak dalszej abstynencji w 100%. Alkoholizm to choroba, która może postępować długimi latami i jest nieuleczalna – alkoholikiem pozostaje się do końca życia. Bardzo wiele zależy od samej osoby uzależnionej i jej dalszego postępowania.

Specjaliści zalecają, aby po zakończeniu podstawowego programu, dalej korzystać ze wsparcia w programach pogłębionych przez około 1,5 – 2 lata. Takie spotkania odbywają się już rzadziej, a ich celem jest utrwalanie umiejętności niezbędnych do życia w abstynencji. Dobrze sprawdza się terapia grupowa (np. w grupach AA czy poradniach odwykowych), ponieważ takie spotkania pozwalają dzielić się swoimi problemami z osobami o podobnym doświadczeniu.

W przypadku słabości i nawrotów choroby, można także wybrać turnus motywacyjny. Prywatny ośrodek leczenia alkoholizmu „Tratwa” oferuje 2-tygodniowe turnusy stacjonarne, które sprawdzą się dla zdrowiejących i niepijących alkoholików.

Tratwa

Prywatny Ośrodek Terapii Leczenia Uzależnień

Położony w Beskidach Prywatny Ośrodek Terapii Leczenia Uzależnień Tratwa, zajmuje się profesjonalną pomocą osobom, uwikłanym w nałogi. Wypracowaliśmy skuteczne sposoby na leczenie alkoholizmu, lekomanii czy narkomanii. Aby uzyskać najlepsze efekty terapię odwykową ustalamy wspólnie z pacjentem, na podstawie wstępnej diagnozy.

Masz pytania?
Zadzwoń: 666-030-505