Jak rozpocząć leczenie alkoholizmu – od czego zacząć?

Choroba alkoholowa bezpośrednio wpływa nie tylko na zdrowie i życie uzależnionego, ale także jego najbliższej rodziny, która nie wie, jak pomóc bliskiej osobie. Wywołuje szereg negatywnych skutków sprawiających, że alkoholik traci panowanie nad swoim życiem, skupia się wyłącznie na zdobywaniu alkoholu i jego piciu. Walka z nałogiem jest skomplikowana, wymaga silnej motywacji, poświęcenia i kompleksowego podejścia. Nagrodą jest trzeźwość i powrót do dawnego życia.  Jak rozpocząć leczenie alkoholizm, aby pokonać tego trudnego przeciwnika?

Krok pierwszy – zaakceptowanie choroby

Warunkiem powodzenia terapii jest uświadomienie sobie własnego problemu z piciem. Wewnętrzny rachunek sumienia to pierwszy krok, który pozwala zacząć leczenie z alkoholizmu. Uzależniony musi przyznać się, że jest chory i potrzebuje pomocy. Nawet najlepszy ośrodek leczenia uzależnień alkoholowych nie pomoże, gdy sam zainteresowany nie będzie chciał zmienić swoich nawyków. Życie na trzeźwo wymaga bowiem ogromnego samozaparcia, często walki ze samym sobą. Trudno będzie zmotywować do takich poświęceń kogoś, kto uważa, że jego nałóg jest czymś normalnym i nie stanowi choroby.

Choroba alkoholowa dotyczy coraz szerszej grupy osób. Przed laty była kojarzona głównie z osobami pochodzącymi z niższych warstw społecznych, a stereotyp alkoholika to niechlujnie wyglądający pan spod sklepu monopolowego – pijący tani gatunek wina lub proszący o „2 złote na piwo”. Warto jednak uświadomić sobie, że problem ten w równym stopniu dotyczy każdego środowiska – niezależnie od statusu społecznego, wykonywanego zawodu czy miejsca zamieszkania. Do uzależnienia może prowadzić perfekcjonizm, stresujący tryb życia, ciągły brak czasu czy praca wymagająca maksymalnego skupienia i nie pozwalająca na błędy.

Pierwsze sygnały ostrzegawcze o przekraczaniu bezpiecznej granicy często płyną od najbliższych. Ważne jest jednak, aby sam zainteresowany możliwie, jak najszybciej uświadomił sobie uzależnienie. Często alkoholicy przyznają się do problemu dopiero, gdy alkohol wywoła w ich życiu drastyczne skutki zdrowotne, doprowadzi do utraty pracy, problemów finansowych (np. poważnych długów), rozpadu rodziny i relacji ze znajomymi.

Osoby, które zastanawiają się, czy sięganie po alkohol stanowi już ich nałóg, powinny odpowiedzieć na kilka podstawowych pytań:

  • Ile wydaję na alkohol?
  • Czy rodzina cierpi przez moje picie?
  • Czy organizuję w ogóle wyjścia ze znajomymi, którym nie towarzyszy picie alkoholu?
  • Czy alkohol stanowi dla mnie sposób na rozładowanie napięcia, poprawę humoru i rozwiązywanie innych codziennych problemów?
  • Czy życie bez alkoholu wydaje mi się puste?
  • Czy po odstawieniu alkoholu (na co najmniej kilka dni) czuję rozdrażnienie i nieprzyjemne objawy (fizyczne, psychiczne)?

Twierdząca odpowiedź na co najmniej połowę z tych pytań, oznacza nałóg i konieczność podjęcia terapii. Warto pamiętać, że im wcześniej zdecydujemy się na leczenie alkoholizmu, tym mniejsze spustoszenia alkohol wywoła w naszym organizmie i łatwiej będzie nam pokonać nałóg.

Krok drugi – zwrócenie się o pomoc

Od czego zacząć leczenie alkoholizmu? Wokół tematu narosło wiele mitów, które sprawiają, że często nie jest on traktowany, jak każda inna choroba, ale efekt życiowej porażki i fakt, który należy ukrywać przed otoczeniem. Ważnym krokiem jest uświadomienie sobie, że uzależnienie od alkoholu to choroba, którą, podobnie, jak każdą inną, trzeba leczyć. Takie myślenie pomoże nam przełamać wewnętrzny opór, przyznać się do nałogu i poprosić o pomoc. Wsparcie rodziny i innych bliskich osób jest nieocenione w walce z nałogiem. Bardzo często to właśnie otoczenie motywuje alkoholika do rozpoczęcia profesjonalnej terapii, daje mu poczucie bezpieczeństwa. Uzależniony często jest w stanie wiele poświęcić i wytrwać w niepiciu, aby odzyskać zaufanie podkładane w nim przez najbliższych.

Krok trzeci – diagnoza

 Kolejnym krokiem jest diagnoza problemu przeprowadzona przez specjalistę. Warto pamiętać, że podstawowe leczenie z alkoholizmu w Polsce jest bezpłatne, a pomocy można szukać w szpitalach, klinikach, ośrodkach leczenia uzależnień czy grupach prowadzonych przez różne stowarzyszenia (grupy AA działają we wszystkich największych miastach kraju). Diagnozę wykona również prywatny ośrodek leczenia alkoholizmu, ale tutaj leczenie jest już płatne.

Terapeuta przeprowadza szczegółowy wywiad z Pacjentem. Ma on na celu nie tylko określenie kondycji fizycznej i psychicznej uzależnionego oraz fazy choroby alkoholowej, ale przede wszystkim dotarcie do wewnętrznej przyczyny problemu. Warto pamiętać, że za uzależnieniem od substancji psychoaktywnych stoją przyczyny natury psychologicznej.

Specjalista pomaga dobrać choremu odpowiednią formę leczenia, dopasowaną do zaawansowania problemu, indywidualnych predyspozycji, kondycji psychicznej i fizycznej oraz podpowiada, jak rozpocząć leczenie alkoholizmu.

Najlepsza może być:

  • terapia indywidualna lub grupowa (w warunkach ambulatoryjnych),
  • spotkania w grupach wsparcia,
  • odwyk alkoholowy,
  • terapia w ośrodku zamkniętym.

Krok czwarty – odstawienie alkoholu

Zmiana myślenia pozwala odstawić trunki. Wszyscy, którzy zastanawiają się, od czego zacząć leczenie alkoholizmu, powinni uświadomić sobie, że bardzo ważne jest zrezygnowanie z kontaktów z osobami, które wcześniej były towarzyszami ciągów alkoholowych. Potrzebne może być także zaprzestanie odwiedzania konkretnych miejsc, które kojarzyły się z piciem.

U osób, które są silnie uzależnione, niezbędny może być detoks. Przeprowadza go ośrodek uzależnień alkoholowych, który oferuje terapię. Odtruwanie organizmu można wykonać również na oddziale szpitalnym. Etap ten jest ważny, ponieważ po odstawieniu alkoholu u chorego pojawiają się silne objawy zespołu abstynencyjnego. Samodzielnie bardzo trudno byłoby je pokonać. Profesjonalna opieka lekarska, uzupełnienie elektrolitów, podawanie witamin i środków farmaceutycznych pomaga złagodzić skutki oczyszczania się organizmu z pozostałości toksyn.

Krok piąty –  motywacja

Każdy ośrodek leczenia alkoholizmu skupia się na zmotywowaniu chorego do walki z nałogiem. Bardzo ważne jest uświadomienie alkoholikowi negatywnych skutków, które w jego życiu wywołuje picie i pokazanie, jak mogłoby ono wyglądać bez alkoholu. Dzięki temu chory uświadamia sobie, jak wiele może zmienić, gdy wygra walkę z nałogiem.

Krok szósty – terapia alkoholowa

Profesjonalne leczenie z alkoholizmu opiera się o terapię, która jest indywidualnie ułożona dla Pacjenta. Uświadamia ona zgubne skutki nałogu i sytuacje, które wyzwalają chęć picia. Uczy asertywności i zdrowych nawyków, które pomagają poradzić sobie z negatywnymi uczuciami bez sięgania po kolejny kieliszek napoju wysokoprocentowego.

Tratwa

Prywatny Ośrodek Terapii Leczenia Uzależnień

Położony w Beskidach Prywatny Ośrodek Terapii Leczenia Uzależnień Tratwa, zajmuje się profesjonalną pomocą osobom, uwikłanym w nałogi. Wypracowaliśmy skuteczne sposoby na leczenie alkoholizmu, lekomanii czy narkomanii. Aby uzyskać najlepsze efekty terapię odwykową ustalamy wspólnie z pacjentem, na podstawie wstępnej diagnozy.

Masz pytania?
Zadzwoń: 666-030-505