Czy można uzależnić się od leków przeciwbólowych?
Działanie tabletek uśmierzających ból polega nie tylko na zniwelowaniu cierpienia, lecz również na znacznej poprawie samopoczucia. Leki przeciwbólowe znajdują się w czołówce najczęściej nadużywanych substancji, gdyż są powszechnie dostępne i mogą być stosowane bez konsultacji z lekarzem.
Dwa rodzaje leków przeciwbólowych
Jednak tabletki przeciwbólowe, które kupić możemy w kiosku czy na stacji benzynowej, nie posiadają nawet połowy tak dużego potencjału uzależniającego co leki narkotyczne. Stosowane są one w przypadku leczenia osób odczuwających naprawdę duże cierpienie, gdyż są w stanie załagodzić największe bóle. Podczas przyjmowania np. leków z grupy opiatów dochodzi do natychmiastowego ustania bólu i wywołania pozytywnego samopoczucia, a w niektórych przypadkach nawet euforii. Jednym z przykładowych leków tej grupy jest morfina, od której bardzo łatwo jest się uzależnić, nawet po krótkim okresie stosowania leku. Przyjmowanie morfiny powinno odbywać się jedynie pod okiem lekarza, który wie jak ją dawkować, aby nie doprowadzić do powstania nałogu.
Leki przeciwbólowe uzależniają najpierw psychicznie – chory traktuje wzięcie tabletki jako sposób na rozładowanie stresu lub poprawę nastroju. Dopiero w późniejszej i bardziej poważnej fazie dochodzi do wytworzenia uzależnienia fizycznego, które prowadzi do odczuwania faktycznego bólu w momencie zaprzestania lekomanii.