Czym jest uzależnienie od Internetu?
Ze względu na stosunkowo niedawne spopularyzowanie się Internetu, uzależnienie związane z nadmiernym, niekontrolowanym przebywaniem w sieci jest stosunkowo nowym zjawiskiem. Jak łatwo się domyślić, charakteryzuje się ciągłym korzystaniem z komputera oraz byciem on-line przez większość wolnego czasu. Najczęstsze powody siecioholizmu to chęć ucieczki od rzeczywistości oraz potrzeba nawiązania kontaktu z innymi bez wchodzenia w interakcje społeczne w realnym świecie.
Uzależnienie od Internetu – co warto wiedzieć?
Ryzykiem uzależnienia od nagminnego przebywania w sieci obarczeni są w większym stopniu dorośli niż dzieci. Badania pokazują, że statystyczny siecioholik to osoba wykształcona, w wieku około 30 lat. Internet przestaje być dla niej narzędziem do pracy, zabawy czy znajdowania użytecznych informacji, lecz staje się drogą do ucieczki przed światem realnym. Nieśmiałe osoby w sieci mogą stać się kimś zupełnie innym lub przyjąć dowolną rolę, co odciąga je od życia przeżywanego tutaj i teraz, poza komputerem.
Nałogowe korzystanie z Internetu posiada destrukcyjny wpływ na zdrowie psychiczne i fizyczne. Prowadzi do wystąpienia problemów z zasypianiem, pogorszenia się wzroku oraz do wystąpienia deformacji w zakresie kształtowania prawidłowej postawy ciała. Osoba uzależniona zaczyna cierpieć na poczucie osamotnienia, do tego występuje u niej huśtawka nastrojów. Leczenie nałogu powinno zacząć się od prób ograniczenia korzystania sieci, a gdy te nie poskutkują, warto skonsultować się ze specjalistą w dziedzinie uzależnień.