Dlaczego środki wziewne są niebezpieczne?

Dlaczego środki wziewne są niebezpieczne?

Uzależniają, wyniszczają organizm i są bardzo łatwo dostępne. Środki wziewne – po które chętnie, i niestety zbyt często, sięgają młodzi ludzie. Mylne jest przekonanie, że substancje psychoaktywne wymagają od zainteresowanego specjalnych poszukiwań. Myśl o tym, że wyłącznie można je kupić z nielegalnego źródła, jest zgubna zwłaszcza dla rodziców. Niemalże w każdym domu znajdziemy środki wziewne, które mogą posłużyć jako substancje psychoaktywne. Czym są środki wziewne i dlaczego są tak niebezpieczne?

Rozpoznanie

Środki wziewne występują w postaci płynnej. Mogą to być wszelkiego rodzaju rozpuszczalniki organiczne, lakiery, rozpuszczane tworzywa sztuczne czy kleje. Przyczyną ich zgubnej popularności są zawarte w tych środkach związki chemiczne np. toluen, benzen, ksylen, aceton, cykloheksan. Niestety, trudno je wyeliminować z codziennego i zwyczajowego użytku, co więcej są one legalnymi produktami sprzedaży. Niska cena w odniesieniu do efektu jest dodatkowym motorem sprawiającym, że młodzi ludzie sięgają po tego rodzaju używki.

Niebezpieczeństwo

Działanie opiera się na przedostawaniu się wdychanej substancji do krwiobiegu i wywołanie uczucia odurzenia oraz euforii. Pojawiają się zaburzenia świadomości, halucynacje, zmiany w percepcji, a także problemy z ostrością widzenia, dzwonienie w uszach, nadwrażliwość na światło. Po pierwszym okresie po zażyciu pojawiają się objawy, które są bardzo charakterystycznymi dla tego rodzaju używek, a mianowicie: bóle głowy, trudność mowy, brak koordynacji ruchowej i znaczne spowolnienie reakcji. Oprócz tego odurzenie skutkuje nieregularnym oddechem i przyspieszoną akcją serca.

Zrujnowane zdrowie, zagrożone życie

Inhalowanie się tego rodzaju substancjami skutkuje uszkodzeniem wątroby, nerek, ośrodkowego układu nerwowego – zwłaszcza mózgu. Co więcej, obserwuje się niemiarowość i istotne zmniejszenie akcji serca, zaburzenia koncentracji oraz pamięci, znaczne opuchlizny gardła i krtani, nowotwory. Długotrwałe i intensywne przyjmowanie środków wziewnych może prowadzić do śmierci.