Dopalacze – śmiertelne niebezpieczeństwo

Dopalacze – śmiertelne niebezpieczeństwo

Dopalacze czyli grupa nowych substancji psychoaktywnych wzbudza publiczne zainteresowanie oraz przyciąga uwagę polityków i dziennikarzy. Problem dopalaczy próbowano nawet wykorzystać w rozgrywkach politycznych i do lansowania podziału na Polskę liberalną i tę zaściankową. Rekreacyjne przyjmowanie dopalaczy miało być cool  i potwierdzać hipsterstwo. Mainstream, przeciwnicy legalizacji miękkich narkotyków pokazywani byli w złym świetle. Entuzjazm zwolenników dopalaczy przygasł jednak po konfrontacji z faktami. W samym 2010 r., co miesiąc, odnotowano około 300 przypadków zatruć dopalaczami. W 2014 r. tylko dwie substancje z dopalaczy tj. 4,4’DMAR oraz MT-45 spowodowały śmierć 59 osób w całej Europie. Co jest takiego w dopalaczach, że są one tak niebezpieczne?

Można powiedzieć, że dopalacze są produktami psychoaktywnymi aniżeli określoną substancją. Dzieje się tak dlatego, że dostępne dopalacze relatywnie rzadko zawierają tylko jedną substancję psychoaktywną. Zazwyczaj jest to mieszanka różnych substancji, celowo wymieszanych w jednym produkcie, tak aby wywołać jak największy efekt zmieniający świadomość. Nikt nie kontroluje co wchodzi w skład określonego produktu i w jakich ilościach. Często dopalacze produkowane są w nielegalnych laboratoriach w Chinach, Indiach i innych krajach. W Europie i w Polsce mieszaniny przesypuje się do pięknie wyglądających opakowań i sprzedaje. Istnieje kilka dróg wprowadzania dopalaczy na rynek. Czasami nowy produkt powstaje przez przypadek. W warunkach pół kontrolowanej syntezy chemicznej powstaje nowy produkt, który ktoś spożyje i opisze doznania. Jeżeli uzna je za fajne to towar zostanie sprzedany. Czasami też nowe produkty powstają w wyniku celowych poszukiwań i starannie przeprowadzonej syntezy. Wszystko zależy od pomysłowości i możliwości organizacyjnych przestępców. Jedno jest pewne, nikt za bardzo nie przejmuje się tym co dokładnie zawierają dopalacze i czy stosowanie ich jest bezpieczne. Przecież napisane jest, że produkty te nie są przeznaczone do spożycia.

Do bardzo częstych efektów zażywania dopalaczy należą problemy ze strony układu krążenia, oddechowego i ekstremalnie wysoka gorączka. Leczenie ostrych zatruć dopalaczami odbywa się najczęściej na oddziałach toksykologicznych i intensywnej terapii. W związku z tym, że dopalacze zawierają różne substancje nie wiadomo więc jakie można podać lek znoszący działanie substancji trującej. Obecnie w Europie dostępnych jest około 450 różnych substancji wykrywanych w dopalaczach. Jeżeli do tego doda się nieprzewidziane skutki wymieszania tych substancji to staje się jasne, jak trudne jest leczenie ostrych zatruć. Dlatego też wiele osób używających dopalaczy nigdy nie skorzysta z pomocy terapeuty uzależnień. Po prostu osoby korzystające z dopalaczy mogą wcześniej umrzeć.

Rate this post