Esperal (Disulfiram) – jak działa wszywka alkoholowa?

Esperal (Disulfiram) – jak działa wszywka alkoholowa?

Wszywka alkoholowa (tzw. Esperal) to innowacyjna metoda leczenia uzależnienia od alkoholu. Jej głównym składnikiem jest substancja chemiczna disulfiram, która uniemożliwia metabolizowanie alkoholu w organizmie. W rezultacie, jeśli pacjent pije alkohol w trakcie noszenia wszywki, wystąpią działania niepożądane, takie jak bóle głowy, nudności i wymioty. Disulfiram ma również wpływ na wahania w poziomie hormonów, co dodatkowo ogranicza chęć picia alkoholu.

Jednym z pierwszych pytań, wśród osób, które decydują się na takie rozwiązanie, jest to, jak długo działa wszywka alkoholowa. Postaramy się udzielić na nie odpowiedzi.

Wszywka alkoholowa – jak działa?

Wszywka alkoholowa to technika leczenia uzależnienia od alkoholu, która polega na blokowaniu organizmu przed wchłanianiem alkoholu. Esperal ma postać tabletki, którą aplikuje się podskórnie – sam zabieg trwa 15-20 minut i odbywa się w znieczuleniu miejscowym. Wszywka alkoholowa działa na kilka sposobów.

Po pierwsze, przyjmowany alkohol jest praktycznie natychmiast eliminowany z organizmu, przez co picie prowadzi do wielu nieprzyjemnych efektów ubocznych, takich jak mdłości i wymioty.

Po drugie, kapsułka blokuje wchłanianie alkoholu, dzięki czemu proces ten zachodzi znacznie wolniej niż normalnie.

Jak długo działa wszywka alkoholowa?

Czas działania wszywki zależy od marki i producenta, ale zazwyczaj trwa do 12 miesięcy.

To, ile trzyma wszywka alkoholowa, zależne jest również od dawki leku, a o tej decyduje lekarz na podstawie takich czynników, jak wiek, waga pacjenta oraz stopień uzależnienia.

W ostateczności czas działania Esperalu to kwestia mocno indywidualna dlatego najbezpieczniej jest wskazać, że działa on do 8-12 miesięcy. Niekiedy czas ten można wydłużyć nawet do 13 miesięcy, zwiększając dawkę leku.

Jak samodzielnie sprawdzić, czy Esperal dalej działa?

Niestety jedynym sposobem na sprawdzenie, czy wszywka nadal działa jest sięgnięcie po alkohol, co niestety przy rozwiązaniu, które ma temu zapobiegać, mija się z celem. W tej sytuacji należy w pełni zaufać producentom leku, którzy deklarują konkretny czas jego działania oraz lekarzom, którzy obliczają go na podstawie zalecanej dawki.

Ile działa Esperal – jeden z elementów kompleksowej terapii alkoholizmu?

Wszywki alkoholowe są skutecznym rozwiązaniem terapeutycznym dla osób z problemami z alkoholem. Mogą one powstrzymać pacjentów przed piciem i umożliwić im lepsze leczenie, a jednocześnie pozwala im na normalne funkcjonowanie w społeczeństwie.

Pamiętaj, że wszywka sama w sobie nie pomoże Ci wygrać walki z alkoholizmem. Aby to osiągnąć, bardzo ważne jest, aby osoba po wszyciu Esperalu korzystała ze wsparcia społecznego, takiego jak psychoterapia, grupy wsparcia dla osób uzależnionych od alkoholu i inne.

Przeprowadzone badania pokazują, że efekt zastosowania wszywki pozostaje stabilny nawet do 12 miesięcy po jej założeniu. Pacjenci traktują to rozwiązanie terapeutyczne jako ważny element w leczeniu problemów alkoholowych, gdyż jest ono bezbolesne i może być stosowane jednocześnie w połączeniu z innymi formami leczenia. Wszywkę alkoholową stosuje się u pacjentów z różnym stopniem zaawansowania problemu z alkoholem i jest ona zazwyczaj dobrze tolerowana. Mimo że wszywka alkoholowa ma pewne ograniczenia, to nadal jest skutecznym narzędziem wspomagającym leczenie problemów z alkoholem.

Rate this post