Pierwsze piwo – jak reagować, gdy nastolatek sięga po alkohol?

Pierwsze piwo – jak reagować, gdy nastolatek sięga po alkohol?

W życiu większości rodziców nastoletnich dzieci, nadchodzi w końcu dzień, kiedy nastolatek po raz pierwszy wraca do domu pijany. Co wtedy zrobić? Po pierwsze, zachowaj spokój. Nie krzycz ani nie rozpoczynaj wymiany zdań, dopóki dziecko pozostaje pod wpływem alkoholu. W takiej sytuacji warto poczekać i odłożyć rozmowę do następnego dnia.

Co zrobić, gdy dziecko sięga po alkohol?

1. Pozwól mu ponieść konsekwencje

Nastolatek powinien na własnej skórze przekonać się, jakie konsekwencje wiążą się z nadużywaniem alkoholu. Jeśli wrócił do domu pijany i następnego dnia zmaga się z kacem, nie pomagaj mu. Jeśli pod wpływem alkoholu wyrządził jakąś szkodę, zadbaj, aby własnoręcznie ją naprawił.

2. Rozmawiaj

Dziecko musi dokładnie wiedzieć, jakie jest stanowisko rodziców w kwestii picia alkoholu. Dlatego spokojnie wytłumacz mu, dlaczego nie chcesz, aby sięgało po alkohol przed uzyskaniem pełnoletności. Zapytaj też o jego zdanie na temat alkoholu i postaraj się odnieść do wyrażanych poglądów.

3. Wspieraj

Nastolatek najczęściej sięga po alkohol, ponieważ:

– jest ciekawy, w jaki sposób będzie działał na jego organizm;

– chce zaimponować rówieśnikom lub nie potrafi radzić sobie z presją otoczenia;

– szuka ucieczki od problemów.

Wspieraj swoje dziecko w nauce asertywności oraz umacniaj jego poczucie własnej wartości. Tłumacz, że środki psychoaktywne przynoszą poczucie szczęścia i odprężenia tylko na chwilę, ale nie rozwiązują problemów.

4. Przyglądaj się

Kiedy dziecko wraca do domu po całym dniu lub wieczornym spotkaniu ze znajomymi, podejdź i zapytaj, jak spędziło czas. Codzienny bliski kontakt pozwoli Ci wychwycić pierwsze symptomy, mówiące o tym, że dziecko zaczyna eksperymentować z alkoholem lub innymi środkami odurzającymi.

5. Bądź konsekwentny

Jeśli stanowczo zabroniłeś dziecku sięgania po alkohol, przestrzeganie tego zakazu powinno być egzekwowane. Rodzaj kary najlepiej ustalić razem z dzieckiem podczas wspólnej rozmowy na temat alkoholu. Bądź wzorem godnym naśladowania – krytykując nadużywanie alkoholu, staraj się zawsze sięgać po niego z umiarem.

Rate this post