Przy jakich dawkach alkoholu można mówić o uzależnieniu?

Przy jakich dawkach alkoholu można mówić o uzależnieniu?

Uzależnienie od alkoholu jest niewątpliwie jednym z tych, w które wpada się w niepostrzeżenie szybki sposób. Regularne spożywanie alkoholu – nawet piwa – nieuchronnie prowadzi do choroby, która wyniszcza organizm psychicznie oraz fizycznie, a także rujnuje kontakty społeczne. Czy istnieje bezpieczne picie, oraz przy jakich dawkach alkoholu można mówić o uzależnieniu?

Dla poprawy humoru

Dla dorosłych i odpowiedzialnych osób alkohol sam w sobie nie stanowi zagrożenia. To brak świadomości i utrata kontroli nad swoim życiem sprawia, że z okazjonalnej, czysto towarzyskiej używki staje się centralnym punktem życia każdego alkoholika. Co ważne, na alkoholizm narażeni są wszyscy, którzy sięgają po omawianą używkę z coraz większą częstotliwością.

Dawka bezpieczeństwa

Chociaż trudno mówić o bezpiecznej dawce alkoholu, Światowa Organizacja Zdrowia wskazuje na ilości, które nie powinny spowodować uzależnienia. Podane informacje są pomoce w ocenie sytuacji, a także w zdefiniowaniu problemu i podjęciu decyzji o ewentualnym leczeniu. Podawane limity wynoszą:

60 g alkoholu przy piciu okazjonalnym (norma dla kobiet i mężczyzn)

40 g alkoholu (mężczyźni) i 20g alkoholu (kobiety) przy piciu maksymalnie 5 dni w tygodniu, przy czym tygodniowo nie więcej niż 280 g alkoholu.

Ile alkoholu w butelce?

Dla precyzyjnego oszacowania, warto wiedzieć, że 10 g alkoholu to ok.:

200 g piwa

25 g wódki

100 g wina

Powyższe dane są pomocne między innymi w testach przesiewowych, które pozwalają ustalić czy spożywanie alkoholu jest rzeczywiście kontrolowane i bezpieczne. Warto podkreślić, że istotą nie jest sama ilość, ale progi tolerancji na używkę. Co więcej, pamiętajmy, że osoby szczupłe i kobiety upijają się i uzależniają znacznie szybciej.

Rate this post