Uzależnienie w rodzinie – gdy rodzice nadużywają alkoholu

Uzależnienie w rodzinie – gdy rodzice nadużywają alkoholu

Alkoholizm mamy, taty lub obojga rodziców to za każdym razem dramat całej rodziny. Dom, który powinien być bezpieczną, spokojną przystanią, zaczyna funkcjonować zupełnie inaczej. Alkoholizm rodzica prowadzi często do problemów finansowych, kłótni, agresji i innych patologicznych sytuacji, za które osoba uzależniona nie potrafi wziąć odpowiedzialności. Ich konsekwencje spadają na dziecko.

Co czuje dziecko, kiedy rodzic pije?

Poczucie winy

Dzieci bardzo często czują się odpowiedzialne za chorobę alkoholową rodziców. Zarzucają sobie, że niewłaściwym zachowaniem spowodowały, że rodzic sięgnął po kieliszek.

Lęk

Pijący rodzice są nieprzewidywalni, w związku z czym każdy powrót do domu może skończyć się awanturą czy nawet użyciem przemocy. Dziecko cały czas funkcjonuje pod wpływem silnego stresu.

Bunt

Agresywne zachowania osoby uzależnionej wymierzone we współmałżonka czy jedno z dzieci, budzi sprzeciw pozostałych członków rodziny, połączony często z poczuciem bezsilności.

Wstyd

Dziecko z rodziny dotkniętej chorobą alkoholową czuje się gorsze od koleżanek i kolegów, nie zaprasza ich do domu i zaczyna izolować się w kontaktach z rówieśnikami.

Osamotnienie

Rodzicom, którzy nadużywają alkoholu, nie można ufać, dzieci zaczynają jednocześnie zamykać się przed innymi, tłumiąc w sobie negatywne emocje.

Co może zrobić dziecko, którego rodzice piją?

W pierwszej kolejności zadbać o siebie. Alkoholizm rodziców często traktowany jest jako wstydliwa rodzinna tajemnica i trzymany w sekrecie. Trzeba jednak nauczyć się o nim mówić, żeby pomóc zarówno sobie, jak i osobie uzależnionej. W pierwszej kolejności o sytuacji w domu warto porozmawiać z zaufaną osobą dorosłą – ciocią, sąsiadką, wychowawcą lub pedagogiem szkolnym, którzy pomogą racjonalnie ocenić sytuację i podjąć dalsze kroki.

Osoba uzależniona, żeby wyjść z nałogu, potrzebuje pomocy specjalisty. Ale profesjonalna terapia jest również wskazana w przypadku pozostałych członków rodziny. Dorastanie w rodzinie dotkniętej chorobą alkoholową może prowadzić do wielu zaburzeń, które utrudniają funkcjonowanie w dorosłym życiu (DDA – Dorosłe Dzieci Alkoholików).