Zastrzyk antyalkoholowy z Disulfiram – co to jest i jak działa?
Alkoholicy szukają różnych metod walki ze swoją chorobą. Jedni decydują się na terapię uzależnień w zamkniętych ośrodkach inni z kolei na terapię awersyjną, do której należy zaliczyć metody farmakologiczne jak wszywkę czy zastrzyk antyalkoholowy.
Chociaż gwarancją wyjścia z nałogu jest połączenie zarówno psychoterapii, jak i farmakologii, to wiele osób zainteresowanych jest zastrzykiem antyalkoholowym. Dowiedz się, czym on jest i jak działa.
Co to jest zastrzyk antyalkoholowy?
Zastrzyk antyalkoholowy jest rodzajem farmakologicznego leczenia przeciwdziałającego chorobom alkoholowym. Jest to syntetyczna forma neuroleptyku o nazwie disulfiram, która zapobiega spożywaniu alkoholu przez blokowanie metabolizmu etanolu w organizmie. Gdy pacjent spożyje alkohol, disulfiram powoduje działania niepożądane, takie jak ból głowy, nudności, a nawet wymioty. Dlatego też terapia ta stanowi silny impuls dla pacjenta, by całkowicie porzucić alkohol. Zastrzyk antyalkoholowy bazuje na tej samej substancji co wszywka alkoholowa tzw. Esperal. Oba rozwiązania działają więc w ten sam sposób, z tą różnicą, że wszywka w przeciwieństwie do zastrzyku jest dostępna w Polsce.
Zastrzyk antyalkoholowy – działanie
Zastrzyk antyalkoholowy jest podawany przy znieczuleniu miejscowym, dlatego jest on całkowicie bezbolesny. Disulfiram, który jest główną substancją zastrzyku, hamuje działanie dehydrogenazy aldehydowej. To sprawia, że aldehyd octowy, który normalnie utleniłby się do bardziej przyjaznego dla organizmu kwasu octowego, nie może tego zrobić i gromadzi się w organizmie. W rezultacie, nadmiar tej substancji powoduje szereg nieprzyjemnych doznań, takich jak:
- nudności,
- wymioty,
- bóle głowy,
- biegunki,
- fale gorąca,
- kaszel, nadmierne pocenie się
- ból w klatce piersiowej,
- drgawki,
- lęki, niepokój,
- złe samopoczucie,
- gwałtowne zmiany ciśnienia,
- omdlenia,
- kołatanie serca.
Takie działanie ma odstraszyć pacjenta od picia alkoholu.
Disulfiram – przeciwwskazania do jego stosowania
Disulfiram, główny składnik zastrzyku antyalkoholowego, ale też wszywek, czy niektórych tabletek, dostępnych w aptekach może pogłębić objawy niektórych chorób przewlekłych, dlatego nie zaleca się go stosować (lub stosować pod ścisłą kontrolą) u osób z:
- padaczką,
- niedoczynnością tarczycy,
- chorobami układu oddechowego,
- uszkodzeniami mózgu,
- chorobami nerek,
- chorobami wątroby.
Czy w Polsce zastrzyk antyalkoholowy jest legalny?
Niestety, w Polsce zastrzyk antyalkoholowy nie jest legalny. Tak naprawdę nigdy nie został on uznany za oficjalną formę leczenia choroby, jaką jest alkoholizm, dlatego też Unia Europejska nie dopuszcza go do sprzedaży.
Jakie są alternatywy dla zastrzyku antyalkoholowego?
Nie ma idealnego lekarstwa na chorobę alkoholową. Każdemu pacjentowi w tej sytuacji poleca się inne rozwiązania. Alternatywą dla zastrzyku antyalkoholowego jest m.in. leczenie farmakologiczne z zastosowaniem np. wszywki alkoholowej (tzw. Esperal) lub psychoterapia.
Za najskuteczniejszy sposób uznaje się terapię leczenia uzależnień w zamkniętym ośrodku. Terapia taka trwa zazwyczaj kilkanaście tygodni i obejmuje zazwyczaj zarówno leczenie farmakologiczne, jak i indywidualne lub grupowe sesje terapeutyczne.
Pacjenci mogą też korzystać z różnorodnych form terapii, opartych na duchowych i behawioralnych technikach radzenia sobie z uzależnieniem od alkoholu.