Leczenie uzależnienia od narkotyków

Leczenie uzależnień od narkotyków


Utraciłeś kontrolę nad spożywaniem narkotyków? Ktoś z Twoich bliskich rujnuje właśnie swoje życie? Jeśli przeraża Cię to, co dzieje się z Twoim ciałem i poczuciem rzeczywistości, jedynym wyjściem jest terapia narkotykowa – Prywatny Ośrodek Leczenia Uzależnień od Narkotyków Tratwa to dyskretne miejsce, które oferuje pomoc uzależnionym od narkotyków. Profesjonalny odwyk narkotykowy uczy życia bez sięgania po substancje psychoaktywne.


Dowiedz się, czym jest narkomania, jakie są przyczyny i objawy uzależnienia od narkotyków, jaki jest wpływ narkotyków na organizm, czym jest detoks narkotykowy i terapia uzależnień od narkotyków oraz jak wygląda leczenie narkomanii w Polsce. Sprawdź, jak pomóc narkomanowi, co oferuje ośrodek leczenia uzależnień narkotykowych i zdobądź informacje, które pozwolą Tobie i Twoim bliskim odzyskać swoje życie.

Leczenie uzależnień od narkotyków – informacje o nałogu

Czym jest narkomania?

Narkomania, czyli uzależnienie od narkotyków, to postępująca i potencjalnie śmiertelna choroba wywołująca dotkliwe skutki fizyczne i psychiczne i rujnująca życie społeczne chorego i jego bliskich. Termin ten pochodzi od gr. słów: „narke” (odurzenie) oraz „mania” (szaleństwo). Centralnym objawem narkomanii jest głód narkotykowy – niepohamowana, niezależna od woli chęć spożycia narkotyku. Nieleczona narkomania prowadzi do śmierci.

Uzależnienie od narkotyków jest chorobą nieuleczalną, w tym sensie, że uzależnionym pozostaje się do końca życia. Profesjonalne leczenie narkomanów pozwala im jednak nauczyć się lepszego panowania nad swoimi emocjami i odruchem sięgnięcia po używki. Terapia narkotykowa jest jedynym skutecznym sposobem leczenia narkomanii, a najbezpieczniejszym miejscem do jej przeprowadzenia jest specjalistyczny ośrodek leczenia uzależnień narkotykowych.

Narkomania – przyczyny

Przyczyny uzależnienia od narkotyków są wielorakie. Należą do nich przede wszystkim:

  • chęć zaimponowania lub dorównania rówieśnikom lub starszym kolegom, lęk przed odrzuceniem przez środowisko,
  • pragnienie ucieczki od codziennych problemów zewnętrznych i wewnętrznych (frustracji, niskiego poczucia wartości, silnego przeżywania porażek),
  • nieumiejętność poradzenia sobie z własnymi emocjami i konfliktami
  • pragnienie zaznania czegoś nowego i niezwykłego,
  • skłonność do eksperymentowania,
  • pragnienie zwiększenia swojej wydajności w nauce lub pracy.

Przyczyny uzależnienia od narkotyków różnią się między innymi w zależności od grupy wiekowej czy statusu społecznego danej osoby.

Fazy uzależnienia od narkotyków

Uzależnienie od narkotyków powstaje stopniowo, dlatego tak trudno jest narkomanowi uchwycić moment, w którym spożywanie wymyka się mu spod kontroli. Wyróżnia się 4 fazy uzależnienia od narkotyków:

  • faza inicjacyjna – rozpoczyna się w chwili spróbowania któregokolwiek z narkotyków;
  • faza eksperymentalna – polega na testowaniu efektów i wrażeń, jakie powstają po spożyciu (często różnych rodzajów) substancji psychoaktywnych. Osoba nie odczuwa jeszcze głodu narkotykowego, nie jest jeszcze uzależniona, choć wpływ narkotyków na organizm jest wyraźnie odczuwalny. Widoczne są też skutki spożycia narkotyków;
  • faza używania i nadużywania substancji – niebezpieczny moment, w którym spożywanie narkotyków zaczyna często wymykać się spod kontroli, osoba przestaje panować nad ilością zażywanej substancji, rośnie tolerancja organizmu na narkotyk, a czasem dochodzi nawet do przedawkowania. Chory zaczyna traktować narkotyk jako priorytet w swoim życiu i remedium na codzienne trudności. Aby zdobyć dawkę, narkoman nagminnie pożycza lub kradnie pieniądze. Traci też zainteresowanie otoczeniem, izoluje się od innych, zaniedbuje swoją higienę i relacje, przejawia agresję, zwłaszcza wobec prób uświadomienia mu problemu;
  • faza uzależnienia – osoba zaczyna doświadczać głodu narkotykowego i innych objawów odstawiennych. Narkotyki spożywa w sposób ciągły, co prowadzi do wykształcenia się coraz głębszych skutków fizycznych (przewlekły katar, kaszel), psychicznych (obniżona samoocena, agresja, paranoja, apatia, nadpobudliwość) oraz społecznych (łamanie prawa, kłamstwa). Na tym etapie narkomani nie są już w stanie samodzielnie opanować rozwijającego się nałogu. Konieczny jest detoks i terapia narkotykowa.

Pierwsze ani kolejne spożycie nie musi prowadzić do ostatniej fazy uzależnienia od narkotyków. Eksperymentowanie z narkotykami może zakończyć się na pierwszym lub drugim etapie, jednak bardzo często tak nie jest, gdyż nałóg narkotykowy rozwija się stopniowo, co utrudnia stwierdzenie krytycznego momentu.

Objawy uzależnienia od narkotyków

Długotrwały wpływ narkotyków na organizm powoduje objawy uzależnienia od narkotyków, które mogą różnić się w zależności od rodzaju przyjmowanej substancji i siły uzależnienia. Objawy narkomanii występują z różnym nasileniem u poszczególnych osób, gdyż różnimy się ogólnym stanem zdrowia i kondycją psychiczną.

Ważne jest, aby rozróżnić objawy długotrwałego przyjmowania narkotyków przez narkomana od efektów ich jednorazowego spożycia.

Najpoważniejsze skutki uzależnienia od narkotyków

Narkomania jest chorobą, która doprowadza do ruiny całego organizmu chorego, a także negatywnie oddziałuje na jego rodzinę, środowisko zawodowe i przyczynia się do jego konfliktów z prawem.

Najpopularniejsze narkotyki

Narkotyki to silnie uzależniające substancje o działaniu psychoaktywnym, które oddziałują na ciało i psychikę spożywającej je osoby. Mimo podziału na narkotyki miękkie i twarde, pochodzenia naturalnego i syntetycznego, każdy narkotyk może wywołać silne uzależnienie fizyczne i psychiczne.

W Polsce najpopularniejsze narkotyki to:

  • marihuana – substancja pochodzenia naturalnego o działaniu rozluźniającym i pobudzającym, działa przede wszystkim na układ nerwowy i oddechowy. Dostępna w postaci suszonych liści i kwiatostanów knopi, palona w skrętach lub szklanych lufkach. W Polsce nielegalna, za granicą marihuana stosowana jest w medycynie.
  • heroina – silny narkotyk syntetyczny o działaniu pobudzającym. Heroina jest pochodną morfiny, podobnie jak ona zwiększa odporność organizmu na ból. Zażywana jest dożylnie lub donosowo.
  • kokaina – narkotyk naturalny o działaniu pobudzającym. Silnie oddziałuje na ośrodkowy układ nerwowy wywołując omamy podobne jak w schizofrenii. Powstaje z liści koki, zażywana jest w postaci białego proszku wciąganego nosem („ścieżki”), a także palona za pomocą fajki lub wstrzykiwana.
  • LSD – tak zwany „kwas”, narkotyk syntetyczny, silnie pobudzający. Oddziałuje na układ nerwowy wywołując halucynacje wzrokowe, słuchowe i dotykowe. Zażywa się go doustnie (w formie nasączonych nim papierowych „znaczków” lub cukru w kostkach) lub pod powiekę.
  • amfetamina – inaczej „speed”, narkotyk syntetyczny o silnym działaniu pobudzającym. Zażywana w postaci białych tabletek, przezroczystych kryształków lub proszku (w kolorze od bieli po ceglastą czerwień) w formie palonej, doustnej lub zastrzyku.
  • kleje i substancje wziewne – ściśle rzecz biorąc, nie są to narkotyki, ale również powodują silne uzależnienie. Są to kleje, rozpuszczalniki, aerozole, płyny do czyszczenia, proszki i pasty o charakterystycznym silnym zapachu, właściwościach odurzających, a nawet halucynogennych.

Czy jestem narkomanem?

Jeśli eksperymentujesz z narkotykami, być może nadszedł czas, byś odpowiedział sobie szczerze na poniższe pytania. Granica oddzielająca korzystanie i uzależnienie od narkotyków jest tak płynna i nieuchwytna, że nigdy nie jest za wcześnie, by je sobie zadać.

  • Czy przyjmujesz coraz większe dawki narkotyku, by poczuć ten sam efekt?
  • Czy zdarzyło Ci się postąpić nieuczciwie, by zdobyć działkę? Czy ukradłeś, pożyczyłeś i nie oddałeś pieniądze, okłamałeś lub oszukałeś kogoś, by móc zażyć swoją dawkę?
  • Czy czujesz nieodpartą chęć spożycia?
  • Czy czujesz, że do kolejnego spożycia pcha Cię lek lub jakiś przymus?
  • Czy mimo postanowień o abstynencji, sięgasz po kolejną dawkę?
  • Czy myśl o narkotyku pojawia się jako pierwsza w reakcji na trudności lub emocje?

Odpowiedzi twierdzące na którekolwiek z powyższych pytań powinny wzbudzić w Tobie niepokój. Zadzwoń lub przyjdź na specjalistyczną konsultację, jaką oferuje nasz ośrodek leczenia uzależnień. Zdecyduj się na leczenie uzależnienia od narkotyków póki nie jest na to za późno.

Leczenie uzależnień od narkotyków w ośrodku Tratwa

Jak pomóc narkomanowi?

Bliscy narkomana narażeni są na poddanie się iluzji obronnej chorego – to gra pozorów, kłamstwa, zaprzeczanie problemowi i demonstrowanie własnej kontroli nad sytuacją, które mają uśpić czujność rodziny i pozwolić narkomanowi trwać w nałogu. Jak pomóc narkomanowi? Przede wszystkim nie pozwól, by taki układ się wykształcił.

Stosuj zasadę twardej miłości:

  • Pozwól choremu ponosić konsekwencje własnych decyzji. Nie usprawiedliwiaj go przed dalszą rodziną, szefem, policją.
  • Nie pożyczaj mu pieniędzy.
  • Pamiętaj, że nie jesteś lekarzem ani psychoterapeutą i nie do Ciebie należy leczenie chorego. Od tego jest ośrodek leczenia uzależnień.
  • Nie wierz w obietnice narkomana i jego wymówki.
  • Gdy będzie gotów rozpocząć terapię, pomóż mu znaleźć ośrodek dla narkomanów oferujący profesjonalne leczenie narkomanii.
  • Bądź konsekwentny. Nigdy nie idź na kompromis w kwestii wyżej wymienionych zasad.

Czy wiesz, że pomagając sobie, masz szansę pomóc narkomanowi zdecydować się na terapię uzależnień? Skorzystaj z terapii dla współuzależnionych, by wyłamać siebie i chorego z patologicznego schematu relacji.

Leczenie uzależnienia od narkotyków – jak wygląda odwyk narkotykowy?

Leczenie uzależnień od narkotyków to złożony i długotrwały proces, który prowadzony jest na kilku płaszczyznach. Skuteczna terapia uzależnień łączy metody medyczne i psychologiczne („naprawy” wymaga sfera fizyczna, psychiczna, społeczna i moralna).

Leczenie uzależnienia od narkotyków – metody

Leczenie uzależnień od narkotyków może przebiegać na różne sposoby. Metody leczenia narkomanii zależą od indywidualnych potrzeb narkomana oraz profesjonalnej oceny i doświadczenia opiekujących się nim specjalistów. Ośrodek dla uzależnionych od narkotyków może pracować w obrębie metod:

  • medycznej – kuracje polegające na detoksie, stopniowym podawaniu substytutów substancji odurzającej (terapia substytucyjna), psychoterapii i indywidualnych konsultacji psychologicznych,
  • integralnej – połączenie terapii psychologicznej, pomocy ambulatoryjnej, farmakoterapii oraz założeń społeczności terapeutycznych,
  • wspólnotowo-resocjalizacyjnej – terapia w ośrodkach zamkniętych polegająca na nauce funkcjonowania w grupie bez narkotyków (wspólna nauka i praca, spotkania z psychologiem i grupą wsparcia),
  • duchowej – na przykład program 12 kroków, który uczy asertywności i wytrwania w abstynencji. Terapeuta pomaga choremu osiągnąć równowagę i spełnienie jego duchowych potrzeb, w których upatruje się źródła nałogu.

Leczenie uzależnienia od narkotyków – etapy

Na leczenie narkomanów składają się 3 zasadnicze etapy:

  • detoksykacja
  • rehabilitacja
  • leczenie postrehabilitacyjne

Zaleca się także leczenie systemu, w którym obraca się osoba uzależniona od narkotyków, czyli jego rodziny, bowiem w wyniku nałogu bliscy chorego wykształcają zwykle syndrom współuzależnienia.

Leczenie uzależnienia od narkotyków – ile trwa?

Trudno jest abstrakcyjnie oszacować długość terapii uzależnienia od narkotyków, gdyż zależy ona od stanu chorego, rodzaju uzależniającego środka, fazy narkomanii i wielu innych czynników. Terapia może trwać od 4 tygodni nawet do 2 lat (leczenie długoterminowe). Ze względu na długość trwania, wyróżnia się 3 rodzaje leczenia stacjonarnego.

Terapia narkomanii – długość leczenia

Leczenie stacjonarne narkomana, jakie oferują ośrodki leczenia uzależnień od narkotyków może przebiegać:

  • krótkoterminowo – proces obejmuje 6-8 pierwszych tygodni wychodzenia z nałogu. Zwykle jest to etap wstępny, po którym następuje dalsza terapia uzależnień.
  • średnioterminowo – leczenie narkomana trwa do około 8 miesięcy.
  • długoterminowo – terapia narkotykowa trwa do około 2 lat. Korzystają z niej głównie osoby uzależnione od narkotyków twardych, narkomani powracający do nałogu, osoby, którym krótsze formy terapii nie wystarczyły, by odbudować swoje życie w społeczeństwie. Leczenie stacjonarne długoterminowe skupia się głównie na pracy grupowej.

Należy pamiętać, że leczenie narkomanii trwa do końca życia, a po przebytej terapii osoby uzależnione od narkotyków czasem muszą odnawiać wypracowane nawyki. Mimo to, warto powtarzać terapię w ramach krótszych turnusów, gdyż za każdym razem chorzy wychodzą z nich silniejsi.

Detoks narkotykowy – pierwszy krok do czystego życia

Detoks narkotykowy nie musi być elementem długotrwałego leczenia (zdarza się, że na detoks trafiają osoby, które jednorazowo zażyły i przedawkowały substancję, nie są jednak uzależnione). Jest on jednak zwykle naturalnym pierwszym krokiem, by móc rozpocząć odwyk od narkotyków. Warunkiem przystąpienia do specjalistycznego leczenia uzależnienia od narkotyków jest trzeźwość.

Detoks narkotykowy pozwala powoli wyeliminować z organizmu substancje chemiczne pochodzące z narkotyków, poprawić wyniki ogólnych badań i przywrócić równowagę biologiczną. Etap ten przeprowadzany jest pod ścisłą kontrolą lekarską. Dzięki niemu osoba uzależniona od narkotyków ma szansę nieco łagodniej przejść najsilniejsze objawy zespołu abstynencyjnego po odstawieniu przyjmowanych środków i rozpocząć odwyk dla narkomanów.

Terapia uzależnienia od narkotyków – skuteczny ratunek dla cierpiących

Terapia uzależnień od narkotyków jest najbardziej skutecznym sposobem na leczenie narkomanii. Najczęściej prowadzona jest w ośrodkach zamkniętych, gwarantuje więc całkowitą izolację od narkotykówZespół złożony z psychoterapeutów i kadry medycznej czuwa nad stanem chorego przez całą dobę. Osoba uzależniona od narkotyków uczy się na nowo życia bez używek. Terapia uzależnień od narkotyków jest zwykle ostatnim ratunkiem dla narkomanów.

Leczenie uzależnień od narkotyków – rodzaje terapii

Leczenie uzależnienia od narkotyków może przyjąć różne formy. Rodzaje terapii uzależnień, jakie wykorzystuje leczenie narkomanii to:

  • terapia poznawczo-behawioralna – osoba uzależniona od narkotyków spotyka się z terapeutą, uczy rozpoznawać emocje towarzyszące chęci sięgnięcia po narkotyk i poznaje metody, które pozwolą mu zwalczyć tę pokusę. Poznawczo-behawioralna terapia uzależnień od narkotyków może być uzupełniana działaniem leków. Cała terapia trwa około 12 miesięcy.
  • terapia substytucyjna – stosuje leki (na przykład metadon), które osłabiają głód narkotykowy, gdyż niejako zastępują działanie narkotyku, najczęściej heroiny. Terapia substytucyjna zalecana jest przy bardzo silnym uzależnieniu od ciężkich narkotyków.
  • terapia ukierunkowana na abstynencję – ta terapia uzależnień polega na intensywnej pracy z psychoterapeutą w celu utrzymania abstynencji samą tylko siłą woli. Narkoman przy wsparciu terapeuty wypracowuje na nowo nawyki pozwalające mu panować nad swoją chęcią sięgnięcia po narkotyk.
  • terapia w modelu Minnesota – ta terapia uzależnień za swój główny cel uznaje zniesienie mechanizmu zaprzeczania u narkomana. W mniejszym stopniu skupia się na rozwijaniu jego motywacji, gdyż to nie jej brak jest największym problemem narkomana. Pacjenta nie traktuje się tu jak chorego wymagającego leczenia, lecz człowieka potrzebującego opieki.

Terapia dla współuzależnionych – pomóż sobie i rodzinie

Nałóg narkotykowy często staje się centralnym punktem życia bliskich chorego, co sprawia, że rodzina narkomana staje się dysfunkcyjna. Współmałżonek oraz dzieci popadają we współuzależnienie, które wymaga terapii psychologicznej.

Prywatny ośrodek terapii leczenia uzależnień Tratwa oferuje rodzinom chorych poddających się u nas leczeniu bezpłatną terapię dla współuzależnionych, która pomoże całej rodzinie zbudować zdrową sieć wsparcia dla chorego oraz odzyskać przestrzeń dla każdego z jej członków.

Przymusowe leczenie narkomanii

Przymusowe leczenie narkomana to w Polsce rzadkość. Zgodnie z Ustawą o przeciwdziałaniu narkomanii przymusowe leczenie narkomana dotyczy tylko osób poniżej 18 roku życia (art. 30) oraz osób, które popełniły przestępstwo pozostające w związku z uzależnieniem od narkotyków i których ukaranie zawieszono (art. 71.1 i 71.2). Zawieszenie kary za takie przestępstwo może uzyskać narkoman, który dobrowolnie zgłosi się na leczenie – nie jest to więc przymus, ale raczej zachęta do podjęcia terapii uzależnień. Poza tymi przypadkami leczenie narkomanii w Polsce opiera się na zasadzie, że uzależnieni od narkotyków muszą sami wyrazić wolę poddania się terapii.

Przymusowe leczenie narkomana chorego psychicznie

Niewielką furtką dla rodzin pragnących uzyskać zgodę na przymusowe leczenie narkomana jest Ustawa o ochronie zdrowia psychicznego z dnia 19.08.1994. Narkomani, u których rozwinęła się choroba psychiczna (co jest częstym powikłaniem uzależnienia od narkotyków), mogą zostać skierowani na przymusowe badania i leczenie w zakładzie psychiatrycznym. Takie przymusowe leczenie narkomana chorego psychicznie nie może jednak trwać dłużej niż 10 dni, a warunkiem do jego rozpoczęcia jest stwarzanie przez chorego zagrożenia dla życia swojego lub otoczenia (art. 21).

Opcje leczenia uzależnienia od narkotyków w Tratwie

Prywatny ośrodek leczenia uzależnień od narkotyków Tratwa na Śląsku prowadzi krótsze turnusy motywacyjne oraz regularne turnusy stacjonarne. Leczenie narkomanii w Tratwie przebiega w ramach:

  • 2 tygodniowego turnusu motywacyjnego,
  • terapii stacjonarnej trwającej 4 tygodnie,
  • terapii stacjonarnej trwającej 8-12 tygodni.

Tak skonstruowane turnusy umożliwiają wypracowanie założeń poszczególnych etapów terapii narkotykowej i ewentualne rozszerzanie jej o krótsze lub dłuższe odcinki, pozwalające skupić się na potrzebach, które uzależnieni od narkotyków uznają w danej chwili za najpilniejsze.

Uratuj siebie i swoich bliskich – skuteczne leczenie narkomanii w Prywatnym Ośrodku Terapii Uzależnień TRATWA

Życie wymyka Ci się spod kontroli? Jeśli powodem są narkotyki, zdecyduj się na terapię uzależnień w Prywatnym Ośrodku Terapii Uzależnień Tratwa w sercu Beskidu Śląskiego.

Pacjentom zapewniamy fachową pomoc medyczną, psychologiczną i terapeutyczną w ramach indywidualnego planu terapeutycznego. Dodatkowo prowadzimy bezpłatne konsultacje dla najbliższych osoby uzależnionej.

Pamiętaj, że w walce z nałogiem każdy dzień ma ogromne znaczenie. Skontaktuj się z ośrodkiem Tratwa i uzyskaj fachową pomoc.

4.2/5 - (197 głosów)